Pārdomas par copi

Pārdomas par copi

sestdiena, 2015. gada 24. janvāris

Aizgājušais gads III

   Šī ir pēdējā mana apskata daļa. Veltīta viņa būs dažādiem spiningošanas mānekļiem. Godīgi sakot, mānekļu ir daudz, es pat teiktu ka pārāk daudz. Un vienalga katru gadu nāk klāt jauni mānekļi, savādāki, uzlaboti, labāki par iepriekšējiem. Vai tiešām tā ir, to jau spriest katram pašam. Katrā ziņā es pats gana daudz ko izmēģinu sezonas laikā. Bet jāsaka ka tikai maza daļa pārvietojas uz manu kasti, kura tiek patstāvīgi ņemta uz copi, un no kuras mānekļi tiek regulāri izmantoti.
   Sāksim noteikti ar vobleriem. Uzreiz varu teikt ka ne visi manis pieminētie mānekļi ir pagājušā gada jaunumi, vai pirmizlaidumi. Daļa ir tādu, kas jau ir kādu laiku pieejami, vienkārši viņi ir labi
X-140 ne vienmēr atnes
lielus lomus
strādājuši, vai arī pirmo reizi esmu ar viņiem strādājis tieši pagājušajā sezonā, tāpēc ir uzmanības vērti. Otra lieta - es, atšķirībā no daudziem citiem netaisu kopotos rakstus, respektīvi, cik līdakas, vai citas zivis, esmu noķēris ar tādu vobleri, cik ar tādu. Kaut kā man tas nav iegājis. Līdz ar to zemāk minētie mānekļi noteikti nav ierindojami pēc kārtas TOP listē, viņi vienkārši ir labi :) Laikam lielākā mānekļu grupa - mailes. Tvičot man patīk, tvičoju daudz. Laikam jāsaka par laimi, bet minnow vobleri ir pieejami nu ļoti plašā izvēlē. Principā to visu čupu nemaz nav iespējams izmēģināt. Bet katru gadu kaut kas man jauns parādās. Pagājušā sezonā noteikti izcēlās divi vobleri, kas faktiski ir ļoti līdzīgi savā starpā - Megabass X-120 un X-140. Principā abi ir lielas, klasiskas mailes. Slaidas formas, nedaudz ieliektas. 140-tais sver apmēram 18 gramus, 120-tais - 12 gramus. Lūk šie abi man diezgan bieži izglāba bezcerīgās situācijas, bet ne tikai. Līdakām viņi gana labi patika. Protams, šiem abiem ir savas prasības pret spiningu, it sevišķi jau 140-tajam. Vobleris ir liels, ar spēcīgu pretestību ūdenī. Spinings ir nepieciešams gana stingrs, MH vai H tipa.
X-120 visā krāšņumā
Pats es tvičoju izmantojot multu un kastinga kātu. 120-tais arī ir ar gana lielu pretestību, bet labs M tipa kāts ar viņu tiek galā. Animācija samērā līdzīga abiem. Lielajam basam noteikti patīk agresīvs tvičs. Turklāt tāds no sirds agresīvs. 120-tais bieži vien nostrādāja arī kad tika ieturētas pauzes, vai kad vobleri vadīja ar lēnām ietīšanām, un spininga spices kustībām. Abas mailes, uz asiem rāvieniem, reaģē ar smuku izslīdēšanu. Galvenais uzreiz neietīt auklu. Ļoti liels plus - pateicoties iekšpusē esošajām lodītēm, māneklis ļoti labi ir balansēts ūdenī, un ir apveltīts ar lieliskām lidojuma spējām - metiens ar viņu sanāk ļoti tāls. Jāatzīmē, ka pie agresīva tviča iegrime viņiem nav liela - 120-tais sasniedz nedaudz vairāk par 50 cm, lielais - ap 80 cm. Vobleri ir peldoši. Tātad secinājums - šos iesaku iegādāties, domāju ka iepatiksies!
   Joprojām turpinu priecāties par Tsunekichi produkciju. Nāksies pieminēt Hama Minnow. Jau 2013. gada sezonā šie vobleri sevi labi parādīja. Un iepriekšējā arī nebija nekāds izņēmums. Vobleri ir ļoti labi konstruēti. Tvičojot ir iespējams panākt gan sānu kustības, gan to ka māneklis izslīd uz sāniem.
Hama Minnow 86SP
Vienīgais negribētu teikt ka metiena attālums būtu nez cik labs. Teiksim tā lido viņi labi, bet ir modeļi, kas noteikti šos pārspēj. Es principā izmantoju trīs modeļus 109F un 86F un 86SP. Divi ir peldošie, trešais SP ir suspenders, bet ar atzīmi slow floating. Tas nozīmē, ka izdarot rāvienu, māneklis samērā lēnām, šūpojoties sāk uzpeldēt. Šeit arī slēpjas viena no atslēgām, kas tad līdakas tā piesaista. Animācija - lai arī māneklim ir spēcīga pretestība, it sevišķi 109F, viņu vajag diezgan lēniem rāvieniem darbināt. Noder arī pauzes ieturēšana. Kā jau Tsunekichi, mānekļi ir rūpīgi veidoti, nostrādāti, kvalitatīvi. 
   Hand Made Kazuma Lures jeb HMKL. Nu jau arī šī zīmola izstrādājumi nav sveši pie mums. Principā lieliski mānekļi, kas top sadarbībā ar Jackall speciālistiem, bet pašus modeļus izstrādā  Izumi Kazuma - japāņu pro stafferis, daudzu basu turnīru uzvarētājs. Kad
HMKL K-I
divus gadus atpakaļ tiku pie pirmā HMKL modeļa, viņiem bija gana mazs sortiments. Šobrīd jau tiek paplašināta modeļu gamma, un ir pieejami ne tikai minnow mānekļi. Jebkurā gadījumā mana mīļākā ir K sērija, jeb K-0, K-I, K-II, K-IV utt. Ja par K-0 ir skaidrs, ļoti laba sekli ejošā maile, tad pārēji ne vienmēr man ir strādājuši. Varētu pat teikt ka copes bez nevienas līdakas uz viņiem bija samērā regulāras. Neatmetot ticību viņiem, pagājušajā sezonā iedarbināju K-1 modeli. Maile, 8.5 mm garumā, ar iegrimi līdz 1 metram. Pats interesantākais, ka visvairāk uz viņas sāka ķerties asari. Nav jau tā ka man asaris nepatiktu, patīk, it sevišķi liels, bet līdaku tomēr gribās vairāk. Rezultātā cītīgi strādājot māneklis sāka nest ar vien vairāk... asarus. Fakts kā tāds, uz vieglu tviču ar pauzēm, lieliski nolasa asari no kantes malas, vai kādas lokālās bara atrašanās vietās. Tvičojot vobleris sasniedz maksimāli 1.5 metru dziļumu. Līdaku frontē esmu spējis tikai zemmērus sakacināt, bet tādas jau mēs neskaitām, vai ne? Katrā gadījumā šo ir vērts atzīmēt kā labu vobleri asariem. 
   Angler's Republic Flesh back. Šis te eksemplārs, tika man kļūdas pēc. Pagājušajā gadā, ap šo laiku, man vienkārši nepareizos mānekļus atsūtīja eBay pārdevējs. Turklāt veselus divus. Par cik esmu pēc dabas slinks un sūtīt atpakaļ neko negribēju, nolēmu viņus paturēt, un paskatīties, kas par lietām.
Angler's Republic Flesh Back
Mailes formas māneklis, 100 mm garumā. Iekšpusē atrodas volframa lodītes, kas atbild par mānekļa balansu. Principā, metiens viņiem ir labs, ūdenī vobleris ir stabils. Variējot ar dažādām tvičinga animācijām, vobleris ne reizi nesametās, vai izrādīja kādas citas nestabilitātes pazīmes. Pēc vienas sezonas varētu teikt ka māneklis nav slikts, savu zivi viņš noķers. Vai likt uz viņu lielu uzsvaru? Kaut kā man tomēr tas nelikās nepieciešams, respektīvi neradās īpaša pārliecība sagaidīt no viņa kaut ko ievērības cienīgu. Varbūt vajadzēja ilgāk pastrādāt?
   Kā pēdējos no maiļu saimes, gribu atzīmēt jauno Lucky John Makora sēriju. Cik zinu viņa parādīsies šogad veikalu plauktos, bet es jau pagājušajā sezonā, tiesa uz beigām, dabūju viņus testēt. Principā galveno uzsvaru lieku uz 130SP modeli. Pirmkārt tāpēc ka suspenders, otrkārt - 130 mm garš. Jāsaka ka māneklis ir ar labu sānu kustību apveltīts. Pie asākiem rāvieniem viņš sāk smuki izslīdēt uz sāniem. Lido gana labi, daļēji noteikti dēļ iekšpusē atrodamās magnētiskās balansēšanas sistēmas. Šie mānekļi būs atkal par pakāpi labāki, kā iepriekšējā sezonā debitējušā Basara sērija. Principā domāju, ka Lucky John zīmols kvalitātes ziņā krietni aug ar šiem mānekļiem.
   Tālāk apskatīsimies krankus. Gribu izcelt divus modeļus, kas man ļoti labi strādā jau pāris sezonas. Joprojām turpinu pārliecināt copmaņus, ka kranks tas nav bezjēdzīgs māneklis, bet gan ļoti
B-Switcher Midget
rezultatīvs, ja viņu pareizi pielieto. Piemēram, asaris. Šo strīpaino plēsēju lieliski palīdzēja ķert Zip Baits B-Switcher Midget. Ļoti mazs kranks (43mm) ar ļoti aktīvu spēli, un iegrimi līdz 2 metriem. Pie attiecīga dziļuma kantēm, asaris ļoti kāri metās viņam virsū. Turklāt bieži vien lielais, uzmanīgais arī tomēr nolemj noriskēt, un pagaršot midžetu. Jāatzīmē ka arī šim mazajam māneklis iekšpusē ir Zip Baits patentētā magnētiskā sistēma, tā ka ar metiena attālumu viss ir kārtībā.
   O.S.P Dunk un Power Dunk. Šie abi kranki man jau divas sezonas stabili nes lomus. Māneklis lielisks. Labi lido, savā darbības horizontā, veic asas kustības, biežas frekvences. Ļoti bieži ir
O.S.P power Dunk
palīdzējis, tieši mānekļa mēles sišanās pret gultni - tiek sacelts duļķis, kas pievilina plēsoņu. Ir man gan peldošā gan SP versija, šiem. Abām ir savs pielietojums, turklāt peldošo var labi izmantot stipri aizaugušās vietās, vai vietās, kur ir zemūdens šķēršļi.
   Ratlini jeb vibration vobleri pie mums ir kārtējie mānekļi, kas nav līdz galam novērtēti. Ja Japānā un pie jeņķiem, viņus lieto daudz, tad pie mums retais. Principā māneklis ir ļoti labs. ir daudzas pozitīvas īpašības viņiem. Metiena attālums ir ļoti tāls, jo ratlins ir smags. Pārsvarā ratlini ir grimstošie, ar skaņas lodītēm vai bez. Lielākais āķis slēpjas tajā, ka ne jau ratlins ir vienmērīgi jāvelk. Protams, to arī var darīt, bet daudz labāka animācija, ir kad ratlinu izmanto kā džiga mānekli. Principā klasiskā trepe, vai arī lēnāka uztīšana. Galvenais dot
Raid Level Vib
voblerim brīvu kritienu. Tā laikā māneklis šūpojās, pievilinot plēsēju. Vibration mānekļi ir pelnījuši, lai viņiem tiktu veltīts atsevišķs raksts, vien pieminēšu divus modeļus, kas man pašam ļoti patīk. Pagājušās sezonas jaunums, tieši asaru frontē Raid Level Vib un Megabass Vibration-X Smatra un Ultra modeļi, uz kuriem pavilkās līdakas un zandarti.
   Ar deep klases vobleriem nebija man sanācis daudz strādāt, bet tomēr ir viens modelis, ko gribu izcelt. Gan Craft Ayuja Rest. Konkrēti manā gadījumā Rest 128. Lielisks deep māneklis. Ļoti kvalitatīvi nostrādāts, iekšpusē atrodas volframa lodītes un magnētiskā sistēma. Darba dziļums grozās ap un nedaudz pāri 2 metriem. Tiesa gan ar agresīvu tviču ir sanācis iedzīt restu līdz pat 3 metriem. Voblerim ir plaša spēle, uz rāvieniem stipri iet uz sāniem. Kustības ir haotiskas, dēļ iekšpusē esošajām lodītēm. Kas attiecas uz pretestību tvičojot, ir diezgan liela. Principā nedaudz lielāka kā O.S.P Rudra. Bet ja izmanto
Ayuja Rest 128
cietāku spiningu nav nekādu problēmu. Un tieši tā pati Rudra arī ir zināms konkurents restam. Pārsvarā es ar šiem abiem strādāju tandēmā, kur Rudra neķēra, tur Rest sakacināja līdaku, un otrādāk. Šis nav vienīgais modelis Ayuja Rest sērijā. Ir salīdzinoši svaigs modelis Rest 128 SL, ar maināmām mēlītēm.
   Topvoteru saimē arī ir šis tas interesants. Pirmkārt Megabass Xlush. Šis ir pencil popper māneklis. Pēc nosaukuma jau var redzēt ka šajā māneklī ir sakrustotas divas klases - pencil baiti un poperi. Radīts viņš ir tieši seabass ķeršanai jūrā, kas arī nosaka dažas māneklim nepieciešamās īpašības. Pirmkārt Xlush ir divās versijās - peldošā un grimstošā. Grimstošais modelis ir smags, pat veseli 30 grami. Turpretī peldošais - 17 grami. Ķerot jūrā ir ļoti svarīgs metiena attālums, dēļ svara, un zīmulim līdzīgās formas, šis lido
Xlush. Manuprāt labākā
krāsa no pieejamajām
tālu. Krāsu izvēle ir tipiskās jūras krāsas - daudz spīdumu. Man ir peldošais modelis. Principā es vilktu paralēles šim ar Jackall Mud Sucker. Tiesa gan Megabass ir konstruktīvi sarežģītāks. Ļoti patīk tas, kad māneklim priekšpuses iedobumā, ir caurums, uz žaunām. Respektīvi, kad poperējam vobleri, ūdens daļēji izplūst pa iedomātām žaunām, veidojot tādu kā burbuļu lentu. Grūti teikt cik šāda lieta pievilina plēsoņas, bet pirmās mūsu zaļsvārces šis Xlush jau ir paspējis noķert.
   Screw baits, arī šis ir kaut kas, neteiksim jauns priekš kopējās copes pasaules, bet priekš mums gan. Screw baiti principā ir garenas formas mānekļi, bet priekšējās mēlītes, bet ar propelleriem priekšpusē un aizmugurē. No šī arī cēlies nosaukums. Tīri tehniski, šos mānekļus var vadīt ar vienkāršu auklas ietīšanu vai ar rāvieniem. Man pirmie screw baiti parādījās divas sezonas atpakaļ, bet tikai pagājušajā sanāca ar viņiem tā kārtīgāk pastrādāt. Man ir Gan Craft Screw Bait un Megabass X-Plose. Interesanti ir tas ka šie mānekļi var būt gan virsminieki, gan teiksim māneklis, kura darba
Gan Craft Screw Bite
dziļums ir 3 metri. Tas tiek sasniegts pateicoties dažādiem tipiem - ir pieejami peldošie, lēni grimstošie, ātri grimstošie. Kā jau minēju pati animācija izpaužas, kā auklas ietīšana (vai tvičs, bet tas retāk), māneklim attiecīgi griežas abi propelleri un veidojās vibrācija, līdzīgi kā no rotiņa. Vobleriem nav lineāra kustība, respektīvi māneklis pēc metiena nogrimst attiecīgā dziļumā, un veicot auklas ietīšanu, vobleris it kā lēnām sāk celties uz mazāku dziļumu. Protams, peldošie screw baiti veic minimālu dziļuma izmaiņu, bet tomēr veic. Un šis tiek panākts pateicoties propelleru formai, kura mainās attiecīgi no mānekļa paredzētā pielietojuma. Principā šim māneklim paveras plašas iespējas, ne tikai seklajos
Megabass X-Plose
ezeros. Tiesa gan neesmu mēģinājis šos teiksim 3 metru dziļumā. Kā virsminieki viņi labi strādā, tai pašā Babītē, jau ir paspējuši atnest lomus. Domāju ka šogad veltīšu nedaudz vairāk viņiem uzmanības. Vai ir vērts pirkt šos te mānekļus? Ja ir iekšā sevī tieksme uz eksperimentiem, noteikti. Turklāt kā jau visi virsminieki viņi ir interesanti un ar tādiem strādāt ir ļoti aizraujoši.
   Silikona mānekļu frontē nemitīgi notiek visādas izmaiņas, parādās jaunas lietas, jauni modeļi, formas. Pagājušās sezonas laikā, esmu nostabilizējies uz dažiem konkrētiem modeļiem, kuri ir strādājuši un noteikti arī strādās vēl. Bet principā tos var pielīdzināt jau pārbaudītai klasika. Bait Breath Bugsy, Micro Grub, Mosya, Betanco. Keitech Swing Impact, Fat Swing Impact, Easy Shiner, un vēl daudz zināmu nosaukumu. No tādiem, kas nav tik bieži sastopami, noteikti gribu atzīmēt Tsunekichi Worm 3''. Šis māneklis bieži palīdzēja
Tsunekichi Worm
tikt pie asara, tajos brīžos, kad viņš galīgi negribēja brukt virsū ēdamajiem silikoniem. Formas ziņā gana vienkāršs, bet tomēr kaut kas tiem asariem patika viņā. O.S.P Dolive Stick - slags, kuru ļoti labi var izmantot dažādās pavadiņu sistēmās. Gatavots no ļoti mīksta silikona, līdz ar to ūdenī rada vibrācijas, dēļ rievotā ķermeņa. Joprojām turpinu strādāt ar VIOS mānekļiem no Megabass. Viņi ir veidoti no speciāla materiāla, kas ir ļoti mīkst un elastīgs. Tas ir gan viņu pluss, gan mīnuss. Pirmkārt viņus ir samērā grūti nofiksēt uz āķa. Materiāls ir tik mīksts un slidens, ka māneklis vienkārši noslīd nost. To es atrisinu ar kembrikiem uz
O.S.P Dolive Stick
āķa. Tai pašā laikā zem ūdens šie ēdamie izstrādājumi sevi parāda no labākās puses. Ļoti patīk Bumpee Worm, un par jau labi zināmais tvisteris Rocky Fry
   Tāda lūk man izvērtās pagājušā copes sezona. Noteikti kaut ko esmu piemirsi uzrakstīt, bet tāpat jau sanāca garš palags. Jācer ka kaut kas no šīm lietām liksies noderīgs, kaut kādi mānekļi iespējams pievienosies kādā no Jūsu kastēm. Šobrīd priekšā ir jauna spiningošanas sezona, līdz ar ko vēlu visiem daudz lomus, un galvenais gūt prieku no copes, no atrašanās pie dabas!
 
Megabass Bumpee Worm

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru