Foreles ķeru jau gadus 15. Tās bija manas pirmās zivis. Citi sāka savas copes gaitas ar maziem asariem un vīķēm, es ar forelēm un alatām. Lielākoties tas bija pateicoties lauku māju ģeogrāfiskajam novietojumam, un protams, foreļupes tuvumam. Šoreiz gribu iztirzāt jautājumu par maziem vobleriem, uz kuriem lieliski ķeras šīs skaistās zivis, un kuri manuprāt, pēdējā laikā ir iekarojuši forelistu sirdis.
Es pat agrāk foreles ķēru ar maziem rotiņiem, cik nu mazus varēja dabūt. Tagad ar šo lietu problēmu nav. Ir gan Mepps 00 un 0 rotiņi, gan Blue Fox un vēl daudz dažādu firmu izstrādājumi. Bet stāsts nav par to. Es biju zvērināts rotiņu piekritējs, līdz nolēmu iegādāties pāris 5 cm voblerus, nu tā intereses pēc pamēģināt kā būs. Un bija labi. Patiesībā sakot tik labi ka tagad esmu pilnībā pārgājis uz vobleriem, rotiņus nepelnīti nolicis malā.
Mazos voblerus nosacīti var iedalīt divās daļās – minnow tipa, un crank tipa. Kas strādā labāk ir grūti pateikt tapēc labāk ir apskatīt konkrētus modeļus, izskatīt to plusus un mīnusus.
Zip Baits Rigge 35F – šis vobleris manā arsenāla ir vislabākais. Vispār es uzskatu ka Rigge ir paši labākie vobleri no visiem, kas šobrīd tiek ražoti. Protams, tas ir subjektīvs viedoklis. Pirmoreizi Rigge manās rokās nonāca 2 gadus atpakaļ. Tad man likās ka tas ir vienkārši dārgs japāņu vobleris bez sevišķām izredzēm Latvijas upēs. Es kļūdījos. Smagi kļūdījos. Jau no pirmās reizes vobleris izrādījās ļoti zivīgs. Tiesa gan no sākuma nevarēju atrast vajadzīgo spēli, bet kad atradu tad aizgāja. Man patīk 3.5 cm garais 2 g smagais, peldošais modelis. Rigge tagad ir daudz variācijas – gan grimstošie, gan suspenderi. Ir arī versijas kas domātas ar dziļām iegrimēm – Deep. Šim voblerim ir ļoti interesanta svara pārneses sistēma, ko Zip Baits ir patentējusi. Iekšā māneklim ir ass uz kuras ir metālisks disks, kas atkarībā no voblera novietojuma pārvietojas pa asi. Līdz ar to šo 2 g smago vobleri var ļoti tālu iemest, protams, ar attiecīgiem rīkiem.
Pontoon21 Crack Jack – ar šīs firmas vobleriem esmu sācis strādāt pavisam nesen. Šos mānekļus ražo speciāli krievijas tirgum, japaņi. Runā, ka šos modeļus izstrādā tas pats cilvēks kas veidojis Rigge. Jāsaka ka ļoti labi mānekļi. Esmu jau ceopējis ar diezgan daudz modeļiem un varu teikt tikai tos labākos vārdus. Visi vobleri ir aprīkoti ar Owner āķiem, kas ir kvalitātīvi, asi. Turklāt krāsojumu izvēle ir liela, un interesanta. Favorīts man ir tieši Crack Jack. Es pārsvarā lietoju 3.8 cm garu un 2.5 g smagu. Šiem vobleriem ir Magnetic Force Balance (MFB) sistēma, kas līdzīgi kā Rigge nodrošina tālu iemetienu., turklāt vobleris vienmēr atradīsies pareizajā darba stāvoklī. Ir pieejami gan peldošie, gan suspenderi. Bet pēc iegrimes iedalās trijās kategorijās: DR dziļi grimstošs, MR vidēja iegrime, SR sekla iegrime. Forelēm parasti izvēlos SR variantu, tāpēc ka parasti makšķerēju upēs kurām dziļums nav liels.
Rapala Mini Fat Rap – ja abus iepriekšējos voblerus varēja attiecināt minnow klasei, tad šī Rapala pieder crank tipam, jeb kā es saucu resnīšiem. Šis ir peldošais, bet sekli iegrimstošais vobleris. 3 cm un 4 g smags. Spēle viņam ir diezgan agresīva, tapēc arī izvēlējos tādu agresīvu krāsojumu, kas satracinātu foreles. Šo vobleri var lieliski novadīt zem sikstām vai akmeņiem, kur dzīvo foreles. Specifikācijā rakstīts ka šamais iegrimst līdz 1.8 m, bet viņu bez problēmam var novadīt pa seklākām vietām, vienkārši pēc iemetiena jācenšas pēc iespējas ātrāk tīt auklu, tad viņš ies seklāk. Šis nav vienīgais Rapala vobleris ko izmantoju, bet nu tas ir viens no perspektīvākajiem.
Rapala CountDown – es izmantoju divus modeļus CD01 – 2,5 cm un 2,7 g, un CD03 – 3 cm, 4 g. Šie ir grimstošie modeļi, ar diezgan lielu iegrimi. Bet šiem ir lielas priekšrocības, pirmkārt Rapala izmanto tehnoloģiju, kas ļauj vobleri vadīt konkrētā dzīļumā. Šie ir noderīgi kad upē atrod kādu bedri vai atvaru. Lieliski izdodas novadīt vobleri gar pašu atvara apakšu vai ari pa vidējiem slāņiem. Siekstas tāpat šim nav šķērslis. Spēle ir agresīva, tapēc es parasti ietinu auklu ļoti lēni, kā jau crank tipa vobleriem.
Salmo Hornet un Salmo Tiny – polijā ražoti vobleri. No sākuma es nemaz neticēju ka šie varēs pievilināt foreles. Kārtējo reizi kļūdījos, turklāt smagi – tagad man vismaz ir mācība nenovērtēt lietas pēc izskata. Visu vajag pašam pārbaudīt. Hornet izrādijās ļoti iekārojam no foreļu puses. Es izvēlējos H3F modeli, 3,5 cm, 2,2 g smagu. Peldošais variants, kaut gan ir pieejami arī grimstošie. Viena no ļoti svarīgām lietām mazajiem vobleriem ir spēja labi strādāt straumē, respektīvi vobleris straumē nedrīkst mētāties uz sāniem, vai gulēt uz ūdens. Viņam ir jāstrādā tāpat kā mierīgā, stāvošā ūdenī. Esmu saskāries ar vobleriem kam šīs īpašības pietrūkst. Diemžēl. Hornet nav šis gadījums, apbrīnojami labi uzvēdās straumē, līdz ar ko šo mānekli var mest gan kā pret straumi, gan pa straumi.
Tiny – 3 cm, 2 grami, peldošs vobleris. Šo es izvēlējos ar interesantu krāsojumu, kas atgādina vaboli. Voblera forma arī ir tāda apaļīga, līdz ar to es viņu izmantoju kā veiksmīgu vaboles imitāciju. Lai cik dīvaini nebūtu lielākoties uz viņu uzķerās sapali. Laikam jau nu ļoti līdzīgs vabolei. Parasti veicu iemetienu virs atvara, vēlams lai vobleris iekrīt ar plunkšķi ūdenī, tad sekundes 3 pagaidu un sāku ietīt, piekam nevienmērīgi, tas provocē sapalus. Parasti arī tad ir sitiens ar asti.
Asakura S-Hornet – Hornet vobleris ir izrādījies tik veiksmīgs, ka firma Asakura sākusi ražot savu Hornet versiju. Sagataves tiek pirktas Salmo rūpnīcā, japāna tiek viektas izmaiņas svara balansēšanas sistēmā, mainīts krāsojums, uzlikti Owner āķi, un lūk – Asakura S-Hornet ir gatavs. Šie vobleri arī ir paredzēti galvenokārt krievijas tirgum, bet ir daži entuziasti kas viņus tirgo arī latvijā. Manā rīcībā ir SR-F modelis, 3,5 cm, 2,4 g. Peldošais, sekli iegrimstošais. Kopumā ir pieejami gan modeļi ar dziļu iegrimi, gan suspenderi, līdz pat 4,2 cm dari. Atšķirībā no Hornet, šiem te ir mainīta bumbiņu sistēma voblera iekšienē. Iemetiena laikā bumbiņas pārvietojas pa voblera ķermeni nodrošinot tālāku iemetienu, labāku spēli. Šis vobleris arī man vairāk ir atnesis sapalus kā foreles. Viņš lieliski uzvedās straumē. Vadīšanu var veikt gan kā vienmērīgu, gan ar rāvieniem. Man gan labāk patīk nedaudz pietvičot ar pašu spininga spicīti.
Yo-Zuri L-Minnow – viens no maniem favorītiem. Pierādījis sevis dažādos apstākļos, dažādās upēs. Gan foreles, gan sapali ir ķērušies uz nebēdu. Agresīva spēle, pat pie vienmērīgas, lēnas auklas ietīšanas. Man ir F198 modelis, 3,3 cm, 3,5 grami snags. Šim ir ļoti izteiksmīgas acis, krāsojums. Iekšā arī ir bumbiņas kas palīdz voblerim ne tikai izteiksmīgi spēlēt, bet arī papildus piesaistīt uzmanību. Foreles ar šo ķeru stāvošās vietas, kur nav izteikta straume. Ne tapēc ka vobleris slikti spēlētu straumē, bet es esmu atkodis ka šādas vietas viņam ir vispiemērotākās. Sapalus vobleris ķer ļoti labi, pie akmeņainām krācēm, lai gan grimstošais vobleris bet uzvedās ļoti paklausīgi. Viennozīmīgi rekomendēju kā iesācējiem, tā jau lietpratējiem. Ļoti daudz japāņu vobleriem tiek ražoti dubultnieki. Tie ir daudz lētāki, bet bieži vien ir nekvalitatīvi un nespēj sniegt to rezultātu ko tīrasiņu japānis. Šīm Yo-zuri arī tāds līdzinieks ir no firmas Strike PRO. Nevaru teikt ka viņš būtu sliktāks, bet tomēr nav tas. Pa kreisi Yo-Zuri, pa labi Strike PRO.
ABU Garcia Tormentor – šo vobleri iegādājos pēc viena forelista ieteikuma. Jāsaka nenožēloju. Šis minnow vobleris ir spējīgs foreli satracināt un spiest tai sekot ļoti lielus gabalus. Pašam šāda situācija ir bijusi. 5 cm, 3 grami, peldošais modelis. Tas arī ir vienigais ko var dabūt no 5 cm-gajiem. Lielākoties esmu saskāries ka cilvēki kas pērk Tormentor viņu izmanto līdaku copē, diezgan aizaugušās vietas. Pats neesmu mēģinājis bet droši vien ka viņš tur arī attaisno cerības. Katrā ziņā man gan liekas ka upes ir šī voblera aicinājums. Es parasti spēlēju ar tviča palīdzību – manuprāt labāka, agresīvāka spēle sanāk. Krāsojumu esmu izvēlējies mailes līdzībā, sudrabotie sāni saulē spīd ka prieks.
Pontoon21 Alter Idem 42SP-MR – vēlviens veiksmīgs vobleris no šīs japāņu firmas. 4,2 cm, 3,3 grami, suspend variants ar vidēji dziļu iegrimi. Šis modelis vizuāli ir līdzīgs citam Pontoon21 modelim – Cheerful, bet ar konstruktīvām izmaiņām. Ir savādāka svara sadales sistēma, savādāka mēlīte. Turklāt būtiskākās atšķirības ir krāsojuma izvēlē – tieši šim modelim ir daudzi krāsojumi kādi nav nevienam citam Pontoon21 modelim, turklāt ir modeļi kuriem katra puse ir savā krāsā. Jāizceļ arī hologrāfiskās acis, kas ūdenī izskatās ļit draudīgi. Spēle ir agresīva un iegrime līdz 1 metram, kas ir ļoti laba seklām upes vietām. Attēlā redzamais vobleris ir ar dažādi krāsotām pusēm.
Strike PRO – no šīs firmas man ir viens ļoti mīļš modelis, kura nosaukumu jāsaka godīgi, nemaz nezinu. Vobleris ir 3 cm garš, 3 grami smags. Peldošais, vidēji dziļi grimstošais. Šo vobleri mīlu izspēlēt ar ātru auklas ietīšanu, tad voblerim ir agresīvāka spēle, arī iegrime palielinās. Aptuvenā iegrime ir 1,5 m. Minnow formas vobleri, kurus esmu pārīti pazaudējis siekstās, bet vienmēr eju uz veikalu uz nopērku vietā. Ar viņu lieliski apspiningoju kritušus kokus, siekstas, akmeņus. Turklāt abi vobleri man ir agresīva un spilgta krāsojuma, kas tracina foreles. Šie ir lētā gala vobleri, bet savu uzdevumu viņi pilda lieliski.
Šajā rakstā esmu aplūkojis tikai mazu daļu no vobleriem ko izmantoju foreļu copē. Šiem modeļi manā skatienā ir pelnījuši lai viņiem pievērstu uzmanību. Nākošajā rakstā centīšos vēl pastāstīt par japāņu brīnumvobleriem, kas tik ļoti iepriecina, mūsu, copmaņu sirdis ar skaistiem foreļu lomiem. Un atcerieties – sargāsim foreles un viņām līdzīgās – laidīsim vaļā šīs skaistās zivis!
Tava rakstā pielabošu vienu neprecizitāti. Bildē tu neesi nobildējis Abu Garcia Tormentor, bet gan Abu Garcia Tormentor Mini-Minnow, kas ir divi pilnīgi dažādi vobleri. Iecienītākais foreļotājiem ir tieši Abu Garcia Tormentor (top krāsojums H-BB), bet ja tu gūsti labus rezultātus ar ar šo modeli, tad tas ir tikai apsveicami.
AtbildētDzēstAr ABU vobleriem neesmu tik smalki pazīstams,katrā ziņā uz iepakojuma un paša voblera ir rakstīts tikai Tormentor Floating. Forelēm šis vobleris ļoti patīk, domāju arī ka asari nebūtu pretīm.
AtbildētDzēstVai vari pateikt kur Latvijā var nopirkt Asakua voblerus? edisedis@e-apollo.lv
AtbildētDzēst