Zemāk esošais raksts no sākuma tika domāts publicēt šeit, manā blogā, bet tā sanāca ka beigās raksts nokļuva drukātajā presē, jeb Copes Lietās. Zemāk publicēju šo rakstu blogā.
Skaidrs ir viens, ka arvien populārāki paliek multiplikatori mūsu platuma grādos. Ar vien vairāk ir diskusiju, jautājumu, tai pašā Copes Lietu forumā. Ar vien vairāk tiek uzdoti jautājumi un meklētas atbildes. Tas ir labi. Man multi ļoti patīk. Copēju ar šīm spolēm jau salīdzinoši ilgu laiku. Uzskatu ka multiem daudzās spiningošanas tehnikās ir savas priekšrocības, bet tāpat ir vietas kur multu izmantot nav vērts. Sakarā ar augošo interesi vēlos šajā postā izklāstīt savus novērojumus, vai lietas, ko derētu ņemt vērā pie multa iegādes, vai izvēles. Gada sākuma bija mana publikācija Copes lietu žurnālā. Principā tajā rakstā bija daudzas lietas izklāstītas, bet atļaušos atkārtoties.
Pirmais jautājums, kur multus varam pielietot mūsu ūdeņos, kādas tehnikās? Uzreiz atruna - es šeit neapskatīšu trollingu, copi jūrā, samu copi un džerkus. Principā šiem visiem veidiem priekšroka tiek dota apaļajiem multiem. Šajā postā es vairāk gribu pieturēties pie zemprofila multiem. Pirmā tehnika - tvičs. Viena no vispiemērotākajām tehnikām multam. Tvičam es izmantoju multus gan lielajām jeb big minnow mailēm, mailēm 100 - 120 mm. Tvičā lielākā priekšrocība ir tas, ka mults kā spole neko daudz nesver - labi multi ir vieglāki par augstas klases bezinercenēm. Tvičojot roka nenogurst. Otrkārt var izmantot salīdzinoši resnu pīto auklu nezaudējot metiena attālumu. Treškārt multiem ir pieejami augsti pārnesumi, līdz ar ko ātri tiek savākta liekā aukla pēc metiena vai rāvieniem. Ceturtkārt multa kā spoles jauda. Pie vieglā svara mults ir stipri izturīgāks pret visa veida lielām slodzēm. Labiem multiem neveidojas luftes vai brīvgājieni. Tāpēc, piemēram, ar zemprofila multiem var arī darbināt džerkus. Tiesa ir jāpapēta specifikācija - Abu Garcia Revo sērijām daudzām drag ir 9 kg, kas ir pietiekami džerku raustīšanai. Tai pat laikā japāņu izstrādājumus iegādājoties jāpapēta nedaudz smalkāk - ir japāņiem multi ar atzīmi finesse, kas ir izteikti vieglie multi. Ar šādiem džerkus nevarēs raustīt. Vieglajam tvičam es neizmantoju multus. Tieši par vieglajiem mānekļiem nedaudz vēlāk izklāstīšu savas domas, jo pieredze man ir ar šādu savienojumu, līdz ar to savi komentāri.
Nākamā tehnika - džigs. Viennozīmīgi multu disciplīna. Copējot ar multu roka ir kontaktā ar spininga blanku, tāpat var lieliski vērot copes pēc auklas nostiepšanās vai atslābuma. Palielinās kopējā jutība. Ar svariem labs metiena attālums. Džigam multu lietoju smagajam un vidējam džigam. Vidējais džigs manā izpratnē ir 12 grami + māneklis. Vieglajam džigam un mikrobam neizmantoju, esmu mēģinājis, bet par šo atkal nedaudz vēlāk. Tāpat mults ir ļoti labs dropšotam. Atkal maksimāla jutība, lieliski var redzēt copi pēc auklas. Ja dropojam ar lieliem svariem mults lieliski izceļ visu sistēmu laukā no lieliem dziļumiem, slodze nav nozīmīga šai spolei. Tāpat pārnesums palīdz ātrāk ietīt auklu.
Tātad varam secināt, ka principā mults der gandrīz vai visām spiningošanas tehnikām, turklāt katrā ir šai spolei savi plusi. Tālāk apskatīsim tīri konstruktīvus un izvēli ietekmējošus jautājumus.
Zīmoli. Pamatā ir zināmi divi lieli spoļu ražotāji - Daiwa un Shimano. Šie abi milži saražo apmēram 90% no visām spolēm. Skaidrs ka arī multu ziņā abi zīmoli piedāvā plašu izvēli un tehnoloģiskos risinājumus. Kā jau pierasts ir spoles Eiropas, ASV un Japānas iekšējam tirgum. Ko pirkt ir katra paša izvēlē, bet Japānas tirgum domātās vienmēr ir ar tehnoloģiskām niansēm, kas dažreiz ir labi, tai pat laikā pirms izdarām pirkumu papētām vai tiešām šī spole mums derēs. Par daudzām tādām niansēm būs nedaudz zemāk. Tieši no Japānas nāk arī tādi multi zem Megabass, Deps un citiem labi zināmiem zīmoliem. Šeit pamatā slēpjas tas ko sauc par private label, jeb citiem vārdiem sakot piemēram, Daiwa multam tiek mainīts vizuālais izskats, dažiem arī tehnoloģiskās nianses un viņi tiek tirgoti kā Megabass vai Deps. Lielāko tiesu tie paši Megabass multi ir ražoti Daiwa rūpnīcās ar savādāku izskatu. Par to pat var pārliecināties, gan uz iepakojumiem, gan oficiālajās WEB lapās. Kā jau minēju ir multi, kurus pasūta pēc konkrētām vajadzībām vai zīmola vēlmēm. Deps klāstā tādi ir sastopami. Vai pirkt šādu multu? Problēma ir cenā. Ja noliekam analogu Daiwa un tādu pašu Megabass, tikai ar savādāku nosaukumu, izskatu, tad Megabass viennozīmīgi būs dārgāks. Reizēm cenu starpība var sasniegt 20'000 jenas. Par cik man ir bijuši arī šādi rūpnīcā tūnēti multi, es ja godīgi lielu atšķirību nejutu. Izskats - jā, ļoti interesants, piesaistošs, bet iekšas un darba spējas identiskas. Vai par to maksāt vairāk - atkal katra paša izvēle.
Bremzes. Ļoti svarīgs punkts. Multam bremzes ir vairākas - centrbēdzes vai magnētiska, ass bremze un klasiskā bremze, kas strādā pie zivs izvilkšanas. Bremze, kas tieši ietekmē metiena attālumu ir
centrbēdzes vai magnētiskā. Pamatā šobrīd multiem kas ir virs vidējās kategorijas ir magnētiskās bremzes. Bet joprojām ir daudz multi ar centrbēdzes bremzēm. Tāpat ir sastopami arī tādi modeļi, kuriem ir abas bremzes. Magnētiskā bremze konstruktīvi ir daudz sarežģītāka, tai pat laikā ar šo bremzi var panākt tālāku metienu attālumu, kā arī šī bremze ir daudz precīzāka uz regulēšanu. Ar centrbēdzes bremzi ir jāpieliek lielāks spēks lai aizmestu mānekli, un ņemot vērā regulācijas īpatnības, metiens nesanāk tik tāls kā ar magnētisko. Dzīvē tas izskatās ka ripa multu labajā pusē, ar cipariem. Tādējādi griežot šo ripu mēs nosacīti atbrīvojam bremzi vai pievelkam. Tāpat, piemēram, Daiwa šī bremze saucas 3D Magforce, attiecīgi zem multa ir slēdzis, kuru var pārslēgt trīs pozīcijās, kas automātiski iestata magnētisko bremzi vēlamajam efektam. Max brake - šī pozīcija ir domāta smagiem mānekļiem, kad bremze ir iestatīta uz maksimālo. Metiena distance nav optimāla, toties priekš smagiem mānekļiem metiens sanāk labs un plūdens. Long cast - bremze atbrīvota, maksimāli tāls metiens. Jāsaka ka šajā pozīcija vislabāk lido mānekļi līdz 15 gramiem. Ja liekam lielākus, var rasties problēma ar auklas apmešanos. All round - optimāla pozīcija visu veidu mānekļiem. Mānekļi lido pietiekami tālu, aukla brīvi slīd nost. Šajā pozīcijā ir ļoti viegli veikt metienus. Šī sistēma ir Daiwa dārgā gala multiem, un nu jau parādās arī salīdzinoši lētākiem modeļiem. Shimano multiem ir līdzīga sistēma - saucas digital control jeb DC. Pēc šī apzīmējuma pie spoles modeļa var zināt par šīs sistēmas esamību konkrētā modelī. DC ir jau ieprogrammēti astoņi dažādi bremzes stāvokļi. Galvenais ieguvums, mainot mānekļu ļoti ātri var izmaninīt bremzi, tādejādi pielāgojot to konkrētam
māneklim vai pat izmantotajai auklai. Atkal tiek panākts tālāks metiens, izslēdz bārdas esamību. Arī DC nu jau parādās multiem par pieņemamākām cenām, kā arī ir atrodama dārgajos multos. Par klasisko bremzi var minēt tikai tādu lietu, ka dārgākiem multiem šī bremze regulējas daudz precīzāk. Starp citu ir sastopami arī tādi multi, kuriem šī bremze nemaz neregulējas. Respektīvi multi ir paredzēti copei ar gariem, salīdzinoši mīkstiem spiņiem, liela testa auklām. Pie lielas zivs pieciršanas, būs jārēķinās tikai ar paša spininga amortizēšanu. Ja pērkam paši kādu modeli no Japānas, tad šai lietai vajag pievērst uzmanību. Principā šādi multi ir salīdzinoši reti sastopami. Principā tas pats kas bezinerces spolēm. Ass bremze ir svarīga komponente. Ja viņa slikti regulējas, tad ir grūti pietiekami atbrīvot centrālo asi. Dārgākiem multiem šī bremze regulējas ar klikšķiem, kas palīdz ļoti precīzi atslogot asi. Idejiski kad ietrenējas, multam var atbrīvot ass bremzi un magnētisko nogriezt uz minimumu. Tādējādi metiens sanāks maksimāli tāls.
Pārnesumi. Ja bezinercenēm esam pieraduši pie standarta 4.8:1 vai 5.6:1, tad multiem pārnesumi ir stipri vien ātrāki. Parasti sākas ar 6xx, populārākie 7xx un 8xx. Citiem multiem ir arī īpaši ātri pārnesumi 9xx. Jautājums ko tad vajag mums? Tviča gadījumā es noteikti izvēlos multus ar pārnesumu 8xx. Ar vienu roktura apgriezienu tiek ietīti vairāk kā 80 cm auklas. Līdz ar to ļoti ātri un viegli var savākt brīvo auklu. Tieši tas pats pēc rāvieniem. Ja izvēlamies džigam multu, tad šeit es neņemu vairāk par 6xx pārnesumu. Džigam nav tik svarīgi ātra auklas ietīšanai, tai pat laikā ar 6xx var ietīt pat 70 cm auklas ar vienu spoles apgriezienu.
Auklas kasete un auklas uztīšana. Pašas kasetes pārsvarā multiem tiek izgatavotas no alumīnija. Ja auklas kasete ir viegla, tad viņa griežas daudz vieglāk uz ass, līdz ar to aukla daudz brīvāk noslīd nost un atkal iegūstam tālāku metienu. Augstā gala multiem šī alumīnija spole ir vēl ar papildus
caurumiem, tikai lai atvieglotu viņu. Šāda kasete sver nedaudz vairāk par 10 gramiem! Jautājums par seklo vai dziļo kaseti. Pirmkārt jāsaprot ka multi pamatā ir domāti lietošanai ar fluorokarbonu. Līdz ar to daudziem ir seklās kasetes. Būtībā tas nav slikti. Labi multi vidēji smagu mānekli, ar pareizi pieregulētām bremzēm, pareizu metiena tehniku, met maksimāli 50 metri. Bet tas ir pie labvēlīgiem laikapstākļiem. Līdz ar ko secinājums ka daudz auklas nav vajadzīgs tīt virsū. Tvičam es izmantoju pārsvarā 1.2 izmēru pēc japāņiem. Šādu auklu uz seklās kasetes var uztīt metrus 70-90, atkarībā no pašas kasetes. Pilnīgi pietiek. Džigam ņemu PE 1, kuru droši var uzdabūt visus 110 metrus. Ir multi kam ir tikai dziļās kasetes. Šeit ir divi varianti, tīt auklu pilnu kaseti, vai arī izmantot bekingu. Tieši pēdējā lieta man nepatīk, tāpēc pērku multus ar seklajām kasetēm, vai arī pērku kasetes un mainu. Daiwa izmanto savos virs vidējās klases multos SV kasetes. Šī ir stress free versatile sistēma. Idejiski auklas kasete ir sekla, un mults klāj auklu tādā veidā, ka aukla pēc iespējas brīvāk slīd nost no kasetes, tai pat laikā viņa neieēdas zemākos slāņos. Lieta noderīga, un vēl viena nianse kas palielina metienu. Pati auklas uztīšana ir svarīga. Pirmkārt kā jau minēju, multus pamatā lieto ar fluorokarbonu. Bet ne pie mums. Mums ir iesēdusies pītā aukla līdz mielēm. Tad lūk liela daļa multu netiek galā ar pītajām auklām. Ir multi kuriem ir atzīme PE. Šīs spoles tad tin auklu ieslīpi, krusteniski tādejādi novērš iestrēgšanas iespēju. Vienkāršāki multi šo lietu neder, un šeit glābiņš ir resna pītā, kas pati par sevi nestrēgst. Kā jau minēju viena no labākajām multu īpašībām, ir ka metiena attālums nemainās lietojot resnāku vai tievāku auklu. Otra lieta ir veids kā aukla tiek nost no kasetes. Daiwa, kā jau līderis, nu jau pāris
gadus piedāvā T-wing sistēmu. Klasiskā auklas uztinēja cilpiņa ir aizstāta ar tādu kā burta T formas cilpu. Pie iemetiena cilpa noslīd un aukla tinās pa cilpas augšu, jeb platāko daļu. Tādejādi aukla ļoti brīvi slīd nost. Pie ietīšanas cilpa noslīd un ietinam auklu pa šaurāko daļu. Jāsaka ka sistēma ir interesanta, un man vismaz rodas iespaids ka saliekot visas komponentes kopā, mults tiešām met salīdzinoši tālāk, kā citi modeļi bez šīm sistēmām.
Multa korpuss, gultņi. Mults mūsu apziņā ir spēka spole. Principā tā arī ir. Ja paskatās tad multiem pārsvarā ir kārtīgas iekšas, lai arī paši viņi sver maz. Lielākoties multu korpusi ir izgatavoti no atvieglinātiem kompozītmateriāliem - Daiwa gadījumā Zaion, Shimano CI4+. Galvenie mezgli gan bieži vien tiek atstāti neatvieglotā variantā. Principā klasiskiem multiem drags ir vismaz 5kg. Protams ir finesse spoles, par ko būs runa vēlāk, un kurām drag ir 3 kg vai vēl mazāk. Tāpat ir skaidrs ka vidēji mults sver 180 gramus, smagāki nedaudz virs 200 gramiem. Gultņi tā ir nopietna tēma. Ir skaidrs ka arī gultņi daudz ko ietekmē. Šī ir viena no pozīcijām, kas ietekmē multa cenu. Tāpat šī ir arī viena no lietām, kāpēc jāpērk dārgi multi. Multiem virs vidējās klases tiek izmantoti labi gultņi, augstas klases. Nemaz nerunājot par MagSealed gultņiem Daiwa multos. Parasti standartā nāk labāki vai sliktāki gultņi. Bet ir iespēja viņus nomainīt. Šobrīd populāri ir divu veidu - keramiskie vai hibrīd gultņi, ar metāla ārpusi, bet keramikas iekšu. Varu teikt ka šie gultņi ir daudz augstākas klases, līdz pat devītās klases. Standartā parasti ir 6-7 klases gultņi, vidējās klases multiem, attiecīgi sliktāki lētākiem, labāki - dārgākiem. Keramiskie gultņi man īsti nepatīk dēļ tā, ka mults paliek skaļāk. Šiem gultņiem ir sava skaņa. Turpretī hibrīdi ir visnotaļ labi. Viņi ir gan daudz labāki, gan klusi. Tāpat var iegādāties japāņu Hedgehog spoļu tūninga studijas izstrādājumus. Viņu interneta lapā var lieliski izvēlēties pēc spoles modeļa gultņus un pasūtīt.
Otri gultņi ko iesaku ir amerikāņu Boca bearings. Šajā brīdi varu izklāstīt savu ideju kāpēc jāpērk dārgs mults. Ja pērkam nosacīti lētu multu, palietojam viņu, mums rodas vēlme pēc tālāka metiena, jo lielākoties šādi multi nemet neko tālu. Tāpat ir problēmas ar auklas uzklāšanu, bremzēm. Tad seko meklējumi internetā, kas vainagojas ar gultņu mainīšanu, kas nav lēta, labi gultņi maksā diezgan. Pēc tam vēl tiek meklēti varianti uzlabot savu multu. Tas ir pie nosacījuma, ja uzreiz nenorakstām šīs spoles. Rezultātā veicot uzlabojumus mēs ieguldām vēl žuksni naudas, tā vietā lai uzreiz nopirktu spoli ar normāliem gultņiem, iekšām un kaseti. Šādā spolē visas vajadzīgās lietas jau ir iekšā. Tagad informācija tiem, kas pērk virs vidējās klases multus un grib ko uzlabot. Gultņu ziņā var sanākt zināmi pārsteigumi. Man zināms copmanis nolēma savai Daiwa mainīt gultņus. Atrada Hedgehog air tipa gultņus, pasūtīja. Kad mainīja viņus nost atklājās ka praktiski identiski gultņi jau ir spolē iekšā. Rezultātā iztērēta nauda pa tukšo :) Secinājums ir tāds, ka ja mults maksā 300+ EUR, lielākoties viņam nekādus uzlabojumus nevajag taisīt. Maksimāli var mainīt auklas kasetes. Par to ka multam jau pērkot ir jāizvēlas kurā pusē ir rokturis, domāju ka tas ir saprotams. Šīm spolēm rokturi vietām nevar samainīt.
Personalizēšana. Iepriekšējā sadaļā jau nedaudz pieskāros šim jautājumam. Japānā multi ir ļoti populāri. Gandrīz tikpat kā multu personalizēšana jeb tūnings. Japāņiem ir daudz uzņēmumi, kas ražo daļas populārākajiem multu modeļiem. Faktiski multam var nomainīt visu - korpusa daļas, rokturus, sviras, sajūga taustiņu, gultņus, bremzēm diskus utt. utpr. Principā nopērkot, piemēram, Daiwa T3,
iepērkot tūnētas daļas, multu var pārvērst līdz nepazīšanai. Tīri uz spoles darbu šīs lieta ietekmē maz, bet uz izskatu daudz. Maza piezīme par galvenās bremzes disku maiņu. Šo lietu var darīt, bet ar prātu. Idejiski mainot šos iekšējos diskus, ir kā palielinās drag jauda. Bet multa iekšējos zobratus neviens nemaina, un tie paliek no rūpnīcas esošie. Līdz ar to pārcenšoties ar šīm te ripām, var sanākt nelāgi. Mults ir daudz vieglāk apkalpojams. Ja bezinercenes daudzi negrib, un pat nevajag, skrūvēt vaļā, multus principā var apkopt katrs copmanis. Jānopērk tikai speciālās eļļas un smēres, vītnēm un asīm un miers. Tāpat arī gultņu maiņa nav nekāda Ķīnas ābece.
Tātad tiktāl būtu par multu uzbūvi, tehniskajām niansēm. Ceru ka šī infa ir noderīga kādam izdarot izvēli. Jautājumu gadījumā - lūdzu. Tagad parunāsim par tādu lietu kā multi pie vieglām tehnikām jeb finesse. Pēdējā laikā ļoti uzņem apgriezienus tāda copes tehnika kā BFS jeb bite finesse system. Vienkāršiem vārdiem, tas būtu izmantot multu un attiecīgu spiningu, copei ar viegliem mānekļiem. Japāņi šo tehniku izmanto basu copei ar viegliem wacky mānekļiem, vieglām džiggalvām, teksasas sistēmām. Pat foreles tiek ķertas, attiecīgos apstākļos ar mutlu! Paši BFS tehnikas spiningi arī ir pielāgoti. Pārsvarā šie spiningi ir ar salīdzinoši mīkstāku blanku, mazākiem gredzeniem. Šīs abas lietas dod pēc iespējas tālāku metienu. Tāpat ir multi BFS tehnikai. Lielākoties viņus apzīmē ar vienu vārdu finesse. Tieši no Daiwa man pašam ir Daiwa T3 Air mults. Spole ir ļoti viegla, salīdzinoši maza, tai pat laikā drag joprojām ir 5 kg. Tīri no praktiskās puses, mūsu apstākļos es neredzu iemeslu, kāpēc pie vieglajām tehnikām vajadzētu lietot multu. Idejiski šeit es redzu labai bezinercenei lielākas priekšrocības. Japāņi BFS izmanto pamatā basu ķeršanai. Basi kā zināms ir spēcīgas zivis, viņus
nevar salīdzināt ar mūsu asari. Basu ķeršanai ir skaidrs kāpēc izmanto multu, un šo zivju dzīvošanas areāls bieži prasa vieglus mānekļus. Līdz ar ko es gribu teikt ka mūsu vajadzības un izpratne par finesse tehniku atšķiras no japāņu. Mūsu visa vieglā mikrodžigošana ir attiecināma uz rock fishing. Kā jau minēju, līdz ar šo secinājumu es īsti neuzskatu ka mults ir produktīvs vai labāk sacīt attaisnots svariem zem 10 gramiem. Šī ir robeža pie kuras es esmu novilcis līniju, un zem kuras es multus neizmantoju. Vieglajām mailēm 80-90 mm robežās, vieglajam džigam ap 10-12 gramu robežās plus māneklis - T3 Air tiek darbināts un viss ir kārtībā. Bet mazajiem svariem, es palieku pie rockfish spininga un kvalitatīvas bezinercenes.
Pēc šī visa garā lasāmgabala, ceru ka būšu ieskicējis kaut kādas noderīgas nianses. Kā jau minēju man ir prieks, ka interese par multiem rodas, un viņa pastiprinās. Jebkuru jautājumu gadījumā, droši kontaktējieties ar mani, atstājiet komentārus zem raksta.
Skaidrs ir viens, ka arvien populārāki paliek multiplikatori mūsu platuma grādos. Ar vien vairāk ir diskusiju, jautājumu, tai pašā Copes Lietu forumā. Ar vien vairāk tiek uzdoti jautājumi un meklētas atbildes. Tas ir labi. Man multi ļoti patīk. Copēju ar šīm spolēm jau salīdzinoši ilgu laiku. Uzskatu ka multiem daudzās spiningošanas tehnikās ir savas priekšrocības, bet tāpat ir vietas kur multu izmantot nav vērts. Sakarā ar augošo interesi vēlos šajā postā izklāstīt savus novērojumus, vai lietas, ko derētu ņemt vērā pie multa iegādes, vai izvēles. Gada sākuma bija mana publikācija Copes lietu žurnālā. Principā tajā rakstā bija daudzas lietas izklāstītas, bet atļaušos atkārtoties.
Pirmais jautājums, kur multus varam pielietot mūsu ūdeņos, kādas tehnikās? Uzreiz atruna - es šeit neapskatīšu trollingu, copi jūrā, samu copi un džerkus. Principā šiem visiem veidiem priekšroka tiek dota apaļajiem multiem. Šajā postā es vairāk gribu pieturēties pie zemprofila multiem. Pirmā tehnika - tvičs. Viena no vispiemērotākajām tehnikām multam. Tvičam es izmantoju multus gan lielajām jeb big minnow mailēm, mailēm 100 - 120 mm. Tvičā lielākā priekšrocība ir tas, ka mults kā spole neko daudz nesver - labi multi ir vieglāki par augstas klases bezinercenēm. Tvičojot roka nenogurst. Otrkārt var izmantot salīdzinoši resnu pīto auklu nezaudējot metiena attālumu. Treškārt multiem ir pieejami augsti pārnesumi, līdz ar ko ātri tiek savākta liekā aukla pēc metiena vai rāvieniem. Ceturtkārt multa kā spoles jauda. Pie vieglā svara mults ir stipri izturīgāks pret visa veida lielām slodzēm. Labiem multiem neveidojas luftes vai brīvgājieni. Tāpēc, piemēram, ar zemprofila multiem var arī darbināt džerkus. Tiesa ir jāpapēta specifikācija - Abu Garcia Revo sērijām daudzām drag ir 9 kg, kas ir pietiekami džerku raustīšanai. Tai pat laikā japāņu izstrādājumus iegādājoties jāpapēta nedaudz smalkāk - ir japāņiem multi ar atzīmi finesse, kas ir izteikti vieglie multi. Ar šādiem džerkus nevarēs raustīt. Vieglajam tvičam es neizmantoju multus. Tieši par vieglajiem mānekļiem nedaudz vēlāk izklāstīšu savas domas, jo pieredze man ir ar šādu savienojumu, līdz ar to savi komentāri.
Nākamā tehnika - džigs. Viennozīmīgi multu disciplīna. Copējot ar multu roka ir kontaktā ar spininga blanku, tāpat var lieliski vērot copes pēc auklas nostiepšanās vai atslābuma. Palielinās kopējā jutība. Ar svariem labs metiena attālums. Džigam multu lietoju smagajam un vidējam džigam. Vidējais džigs manā izpratnē ir 12 grami + māneklis. Vieglajam džigam un mikrobam neizmantoju, esmu mēģinājis, bet par šo atkal nedaudz vēlāk. Tāpat mults ir ļoti labs dropšotam. Atkal maksimāla jutība, lieliski var redzēt copi pēc auklas. Ja dropojam ar lieliem svariem mults lieliski izceļ visu sistēmu laukā no lieliem dziļumiem, slodze nav nozīmīga šai spolei. Tāpat pārnesums palīdz ātrāk ietīt auklu.
Tātad varam secināt, ka principā mults der gandrīz vai visām spiningošanas tehnikām, turklāt katrā ir šai spolei savi plusi. Tālāk apskatīsim tīri konstruktīvus un izvēli ietekmējošus jautājumus.
Zīmoli. Pamatā ir zināmi divi lieli spoļu ražotāji - Daiwa un Shimano. Šie abi milži saražo apmēram 90% no visām spolēm. Skaidrs ka arī multu ziņā abi zīmoli piedāvā plašu izvēli un tehnoloģiskos risinājumus. Kā jau pierasts ir spoles Eiropas, ASV un Japānas iekšējam tirgum. Ko pirkt ir katra paša izvēlē, bet Japānas tirgum domātās vienmēr ir ar tehnoloģiskām niansēm, kas dažreiz ir labi, tai pat laikā pirms izdarām pirkumu papētām vai tiešām šī spole mums derēs. Par daudzām tādām niansēm būs nedaudz zemāk. Tieši no Japānas nāk arī tādi multi zem Megabass, Deps un citiem labi zināmiem zīmoliem. Šeit pamatā slēpjas tas ko sauc par private label, jeb citiem vārdiem sakot piemēram, Daiwa multam tiek mainīts vizuālais izskats, dažiem arī tehnoloģiskās nianses un viņi tiek tirgoti kā Megabass vai Deps. Lielāko tiesu tie paši Megabass multi ir ražoti Daiwa rūpnīcās ar savādāku izskatu. Par to pat var pārliecināties, gan uz iepakojumiem, gan oficiālajās WEB lapās. Kā jau minēju ir multi, kurus pasūta pēc konkrētām vajadzībām vai zīmola vēlmēm. Deps klāstā tādi ir sastopami. Vai pirkt šādu multu? Problēma ir cenā. Ja noliekam analogu Daiwa un tādu pašu Megabass, tikai ar savādāku nosaukumu, izskatu, tad Megabass viennozīmīgi būs dārgāks. Reizēm cenu starpība var sasniegt 20'000 jenas. Par cik man ir bijuši arī šādi rūpnīcā tūnēti multi, es ja godīgi lielu atšķirību nejutu. Izskats - jā, ļoti interesants, piesaistošs, bet iekšas un darba spējas identiskas. Vai par to maksāt vairāk - atkal katra paša izvēle.
Bremzes. Ļoti svarīgs punkts. Multam bremzes ir vairākas - centrbēdzes vai magnētiska, ass bremze un klasiskā bremze, kas strādā pie zivs izvilkšanas. Bremze, kas tieši ietekmē metiena attālumu ir
Zem šī vāciņa slēpjas magnētiskās bremzes 3D Magforce |
No zaion materiāla veidota bremzes zvaigzne. Iekšpusē UTD bremžu sistēma |
Pārnesumi. Ja bezinercenēm esam pieraduši pie standarta 4.8:1 vai 5.6:1, tad multiem pārnesumi ir stipri vien ātrāki. Parasti sākas ar 6xx, populārākie 7xx un 8xx. Citiem multiem ir arī īpaši ātri pārnesumi 9xx. Jautājums ko tad vajag mums? Tviča gadījumā es noteikti izvēlos multus ar pārnesumu 8xx. Ar vienu roktura apgriezienu tiek ietīti vairāk kā 80 cm auklas. Līdz ar to ļoti ātri un viegli var savākt brīvo auklu. Tieši tas pats pēc rāvieniem. Ja izvēlamies džigam multu, tad šeit es neņemu vairāk par 6xx pārnesumu. Džigam nav tik svarīgi ātra auklas ietīšanai, tai pat laikā ar 6xx var ietīt pat 70 cm auklas ar vienu spoles apgriezienu.
Auklas kasete un auklas uztīšana. Pašas kasetes pārsvarā multiem tiek izgatavotas no alumīnija. Ja auklas kasete ir viegla, tad viņa griežas daudz vieglāk uz ass, līdz ar to aukla daudz brīvāk noslīd nost un atkal iegūstam tālāku metienu. Augstā gala multiem šī alumīnija spole ir vēl ar papildus
SV atvieglotā auklas kasete. |
T-wing sistēma. Daiwa T3 spolēm paceļas korpusa augšējā daļa. Tatula, Zillion un Morethan - pati T mēlīte kustās. |
Multa korpuss, gultņi. Mults mūsu apziņā ir spēka spole. Principā tā arī ir. Ja paskatās tad multiem pārsvarā ir kārtīgas iekšas, lai arī paši viņi sver maz. Lielākoties multu korpusi ir izgatavoti no atvieglinātiem kompozītmateriāliem - Daiwa gadījumā Zaion, Shimano CI4+. Galvenie mezgli gan bieži vien tiek atstāti neatvieglotā variantā. Principā klasiskiem multiem drags ir vismaz 5kg. Protams ir finesse spoles, par ko būs runa vēlāk, un kurām drag ir 3 kg vai vēl mazāk. Tāpat ir skaidrs ka vidēji mults sver 180 gramus, smagāki nedaudz virs 200 gramiem. Gultņi tā ir nopietna tēma. Ir skaidrs ka arī gultņi daudz ko ietekmē. Šī ir viena no pozīcijām, kas ietekmē multa cenu. Tāpat šī ir arī viena no lietām, kāpēc jāpērk dārgi multi. Multiem virs vidējās klases tiek izmantoti labi gultņi, augstas klases. Nemaz nerunājot par MagSealed gultņiem Daiwa multos. Parasti standartā nāk labāki vai sliktāki gultņi. Bet ir iespēja viņus nomainīt. Šobrīd populāri ir divu veidu - keramiskie vai hibrīd gultņi, ar metāla ārpusi, bet keramikas iekšu. Varu teikt ka šie gultņi ir daudz augstākas klases, līdz pat devītās klases. Standartā parasti ir 6-7 klases gultņi, vidējās klases multiem, attiecīgi sliktāki lētākiem, labāki - dārgākiem. Keramiskie gultņi man īsti nepatīk dēļ tā, ka mults paliek skaļāk. Šiem gultņiem ir sava skaņa. Turpretī hibrīdi ir visnotaļ labi. Viņi ir gan daudz labāki, gan klusi. Tāpat var iegādāties japāņu Hedgehog spoļu tūninga studijas izstrādājumus. Viņu interneta lapā var lieliski izvēlēties pēc spoles modeļa gultņus un pasūtīt.
3D Magforce bremžu sistēma. Ērti pārslēgt režīmus. |
Personalizēšana. Iepriekšējā sadaļā jau nedaudz pieskāros šim jautājumam. Japānā multi ir ļoti populāri. Gandrīz tikpat kā multu personalizēšana jeb tūnings. Japāņiem ir daudz uzņēmumi, kas ražo daļas populārākajiem multu modeļiem. Faktiski multam var nomainīt visu - korpusa daļas, rokturus, sviras, sajūga taustiņu, gultņus, bremzēm diskus utt. utpr. Principā nopērkot, piemēram, Daiwa T3,
Daiwa T3 Air. Mults finesse tehnikām |
Tātad tiktāl būtu par multu uzbūvi, tehniskajām niansēm. Ceru ka šī infa ir noderīga kādam izdarot izvēli. Jautājumu gadījumā - lūdzu. Tagad parunāsim par tādu lietu kā multi pie vieglām tehnikām jeb finesse. Pēdējā laikā ļoti uzņem apgriezienus tāda copes tehnika kā BFS jeb bite finesse system. Vienkāršiem vārdiem, tas būtu izmantot multu un attiecīgu spiningu, copei ar viegliem mānekļiem. Japāņi šo tehniku izmanto basu copei ar viegliem wacky mānekļiem, vieglām džiggalvām, teksasas sistēmām. Pat foreles tiek ķertas, attiecīgos apstākļos ar mutlu! Paši BFS tehnikas spiningi arī ir pielāgoti. Pārsvarā šie spiningi ir ar salīdzinoši mīkstāku blanku, mazākiem gredzeniem. Šīs abas lietas dod pēc iespējas tālāku metienu. Tāpat ir multi BFS tehnikai. Lielākoties viņus apzīmē ar vienu vārdu finesse. Tieši no Daiwa man pašam ir Daiwa T3 Air mults. Spole ir ļoti viegla, salīdzinoši maza, tai pat laikā drag joprojām ir 5 kg. Tīri no praktiskās puses, mūsu apstākļos es neredzu iemeslu, kāpēc pie vieglajām tehnikām vajadzētu lietot multu. Idejiski šeit es redzu labai bezinercenei lielākas priekšrocības. Japāņi BFS izmanto pamatā basu ķeršanai. Basi kā zināms ir spēcīgas zivis, viņus
Daiwa Steez LTD.SV 103HL-TN. Steez multa limitētā versija, izstrādāts kopā ar leģendāro Toshinari Namiki - O.S.P vobleru izstrādātāju |
Pēc šī visa garā lasāmgabala, ceru ka būšu ieskicējis kaut kādas noderīgas nianses. Kā jau minēju man ir prieks, ka interese par multiem rodas, un viņa pastiprinās. Jebkuru jautājumu gadījumā, droši kontaktējieties ar mani, atstājiet komentārus zem raksta.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru