Pārdomas par copi

Pārdomas par copi

svētdiena, 2010. gada 10. oktobris

Par poperiem un volkeriem

Pēdējā laikā, esmu pieķēries vobleru veidu izpētīšanai, to vadīšanas īpatnībām un taktikai. Šoreiz gribu iztirzāt virsmas voblerus – poperus un walkerus. Pārējiem peldošajiem vobleriem šoreiz nepieķeršos.
Poperi ir peldoši, virsmas mānekļi, ar ķīļveida ķermeni, dažiem poperiem ir izteikt „puncis”,  un priekšdaļā tādu kā muti – ar ko tad arī tiek taisītas šļakatas. Garumi variē – ir gan mazi 3 cm gan arī pāri pa 20 cm gari poperi – viss atkarīgs ko gribat noķert.  Krāsojumi ir visdažādākie, man gan liekas ka poperim krāsojums ir otrajā plānā, jo šis māneklis pievilina plēsoņas ar savām šļakatām un skaņu. Manuprāt cope ar virsmas mānekļiem ir viena  no visefektīvākajam, jo kuram gan nepatīk redzēt kā līdaka sagrābj mānekli izlecot no ūdens? Protams, lai šāds efekts būtu ir ļoti svarīgi pareizi animēt vobleri. Lai veiksmīgi ķertu ar poperiem vajag spininga kātu npteikti ātrās, vai arī īpaši ātrās, extra fast, akcijas. Tas dod to ka spēle poperim būs gan agresīvāka, gan arī zivi varēs piecirst daudz veiksmīgāk. Kā tad spēlēt ar poperi? Principā jau nav vienas konkrētas metodes, vai animācijas. Es parasti pēc metiena ietinu lieko auklu, pēc tam izdaru 3 līdz 5 straujus rāvienus, tad kādu 5 sekunžu pauze. Pēc tam atkal. Ļoti bieži cope notiek tad kad ir pauze. Daudzi poperi pauzes brīdi nevis vienkārši guļ uz ūdens, bet gan viegli šūpojas, kas plēsoņu vēl vairāk nokaitina. Ir svarīgi vienmēr ietīt lieko auklu, tas palīdzēs izvairīties no tukšām copēm. No kokrētiem modeļiem varu izdalīt pāris manus favorītus.
   Sebile Splasher – ļoti interesants poperis ar savu spēli, turklāt konstrukcija un mute šim ir gana savādāka kā citiem sugas brāļiem. Šļakstās šis māneklis lieliski. Tas ir pateicoties lielajai mutei, kas it kā ir pavirzīta nedaudz uz augšu no ķermeņa. Pašā ķermenī iekšā ir eļļa ar spīguļiem. Šī konstrukcija manuprāt ir vairāk domāta, metiena attālumam, un voblera izsvarošanai, nevis pievilināšanai. Poperim tomēr galvenais moments ir tieši šļakatas. 9 cm garš un 17 grami smags, šis ir viens no smagākajiem poperiem ko izmantoju. Lido viņš ļoti tālu, pateicoties savai astes daļai kura ir ķīļa forma, un balastam iekšā. Šis poperis ir spējīgs satracināt līdaku pat no 1.5 m dziļuma. Animēju viņu parasti ar sēriju nepārtrauktiem rāvieniem. Pauzes laikā šis māneklis nedara nekādas sevišķās kustības, toties kad tiek raustīts – viņš ir savā elementā.

     
   Strike PRO – no šīs firmas man ir viens mīļš poperis, kuru ļoti iemīļojuši asari. Poperis ir 7 cm garš un kādus 10 gramus smags. Šļakatas viņš rada pietiekamas, bet nu līdakas šo mānekli neiekāro. Asari gan. Parasti ķeru pie meldru malas. Noparkoju laivu paralēli meldriem un tad metienus veicu gar meldriem. Parasti sērija līdz 5 rāvieniem un pauze. Asari metas kāri virsū tieši mānekļa spēles laikā.


Volkeri. Nosaukums cēlies no angļu walking the dog – izvest suni pastaigā. Šādi manekļi iesaukti pateicoties savai spēlei. Izdarot rāvienus māneklis slīd zig zag veidā pa ūdens virsmu, kas atgādina suņa pastaigu. Šāda veida mānekļi iegūst arvien lielāku popularitāti spiningistu vidū. Šos voblerus animēt ir diezgan vienkārši – galvenais asi rāvieni ar spininga spicīti. Atkal ir ieteicam kāts ar fast akciju. Protams, vajadzētu izmantot pītās auklas. Par pavadām runājot es izmantoju titāna, kas manuprāt ir vislabākās – tievas, cietas un izturīgas, vēl var izmantot pavadas kas ir izgatavotas no stīgām. Volkeriem noteikti svarīgi ir ieturēt pauzi tapēc ka principā visi volkeri pauzes laikā šūpojas. Ir tādi kuriem pie modeļa apzīmējuma liek vēl divus burtus – vai nu SL – slaiding, vai DW – walking. Pirmais veids nozīme ka pauzes laikā māneklis šūposies vai slīdēs pa ūdens virsmu, otrajā variantā, māneklis vienkārši mierīgi gulēs uz ūdens virsmas ar galvu ārā no ūdens. Apskatīsim konkrētus modeļus.
   Sebile Stick Shadd – noteikti mans favorīts. Māneklis ir liels un smags, 11 cm garš, 28 grami smags. Pateicoties svaram un formai, māneklis lido ļoti tālu. Kā jau kārtīgam Sebile produktam arī šim ir iekšā eļļa ar sarkaniem pigmentiem, kas raustīšanas laikā sajaucās, un izskatās it kā māneklis būtu ievainots un asiņotu. Ķermenī vēl ir iestrādātas skortis, kas rada skaņu rāvienu laikā. Vobleris aprīkots ar labiem Owner āķiem, kas ir ļoti asi. Apakšējā daļā māneklim ir tāds kā ķīlis, kas nodrošina voblera slīdēšanu pa ūdens virsmu. Acis arī ir uzmanības vērtas. Šeit ir izmantotas 3D acis, iesarkanas, kas it kā provocē plēsoņas vēl vairāk. Nedaudz par voblera spēli. Šis volkers sevi parāda no labākās puses tieši uz asiem rāvieniem, bet noteikti ar pauzēm. Noteikti šis māneklis sevi attaisno lagūnas tipu ezeros – Babītē, Engurē, Slokas, Liepājas un citos seklajos ezeros. Iegrime ir apmēram 0.5 metri.


   Sebile Slim Stick – vēl viens volkers no Sebile. Šis atgādina tādu kā čūsku. Ūdenī arī izskatās nedaudz līdzīgs čūskveidīgajiem. Svars 10.6 grami, 9,8 cm garš. Šis volkers lido ļoti tālu, pateicoties mazām volframa lodītēm ķermenī. Turklāt šīs pašas lodītes arī rada skaņu kas pievilina plēsoņas. Šim te vajag nepārtrauktu sēriju ar rāvieniem. Rāvienu laikā vobleris veido zig zag kustības formas, un skaņu. Kā arī pateicoties neparastai formai viņam galva ir virs ūdens. Labs volkers, kas ļoti bieži atnes asaru lomus.


   Rapala Twitchin’ Rap – šīs pazīstamās firmas vobleris, kas īsti volkers nav, bet kaut kas līdzīgs. Vobleris ir 8 cm garš, 12 grami smags. Izgatavots no balsas koka. Iegrime apmēram 0,5 m. Kā jau nosaukums vēsta šis māneklis ir paredzēts raustīšanai. Asi rāvieni ar pauzi un vobleris veido zig zag kustības. Tikai šīs kustības nenotiek uz ūdens virsmas, bet gan attiecīga dzīļumā, jeb drīzāk seklumā. Godīgi sakot ar šo vobleri vēl neesmu iekārdinājis zivis. Iespējams nevaru atrast vajadzīgo spēli.


Virsmas mānekļu izvēle arvien paplašinās. Mānekļi tiek ražoti arvien vairāk, un visi viņi ir savādāki, katrs ar savu īpašo āķi, kas ir jāatrod, lai vieksmīgi varētu ķert lielos lomus.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru