Pārdomas par copi

Pārdomas par copi

pirmdiena, 2013. gada 30. decembris

Sen gaidītais


   Šajās dienās dabūju sen gaidītos mānekļus no mūsu lielajiem draugiem - Amerikas. Firma Lake Fork "Live" Magic Shad. Ja ieskatās, tad liekas kaut kur jau redzēts māneklis. Un tā arī ir. Principā šie ir kopija labi zināmajām Imakatsu Javallon silikona zivtiņām. Javallon man pašam ļoti patīk. Ir
Lake Fork silikona zivtiņas. Kā norādīts uz iepakojuma sālītas un ar ķiploku aromātu.
 daži momenti, kas šinī māneklī nav sevišķi izdevušies, bet tie ir lielākoties dēļ zivīm, kuras tiek ķertas, respektīvi līdakām. Astes daļa māneklim ļoti ātri tiek norauta, un to nevar nekādi izmainīt. Otra lieta, ka ļoti ātri izplīst vieta, kur tiek iedurts offset āķis, tad nākas griezt nost purna daļu, un māneklis saīsinās. Turpretī labākā īpašība ir neticami dabīgā spēle un kustība zem ūdens, ļoti reālistiski. Tad lūk par mūsu šīsdienas pacientu Lake Fork varu teikt tikai to, ka kustība zem ūdens ir ļoti laba, un ļoti dzīvīga. Šis te māneklis ir nedaudz plānāks par Imakatsu, un tas viņam dod zināmas sānu kustības. Vēl viena pozitīva lieta, Lake Fork mānekļi ir ēdami - respektīvi viņiem ir iestrādāts atraktants ar ķiploku aromātu, kā arī viņi ir impregnēti ar sāli. Es domāju ka šīs lietas tikai piesaistīs papildus zivs uzmanību.
Katrā ziņā gaidu sezonas atklāšanu, lai notestētu šo mānekli. Starp citu šai firmai ir vēl daudz dažādu interesantu mānekļu no silikona, kurus ir vērts apskatīt un arī iegādāties, saite uz mājas lapu zemāk.
http://www.lftlures.com

Oriģinālais Imakatsu Javallon


svētdiena, 2013. gada 29. decembris

29. decembris

   Vakardien notika, priekš manis, vēl nebijis gadījums - 29. decembris un es vēl copēju no laivas ezerā!
Tiesa gan, šī ziema ir savādāka kā citus gadus, un sals un sniegs nekādi negrib iepriecināt ziemas copes fanātus.
Engure Decembra beigās
Lai nu kā, bet nav ko sēdēt mājās līdz ar ko devāmies uz ezeru - Enguri. Jāsaka ka līmenis ir nedaudz krities, un principā zems. Par spīti ilgstošajam lietum, gan šodien, gan iepriekšējās dienās. Pēc Windguru prognozes, bija paredzēts arī pūtiens kādi 6-8 m/s, bet uz ezera to nevarēja manīt - praktiski uz visas ezera virsmas nebija pat mazākie vilnīši - pilnīgs spogulis. Konkrētāk par copi, līdakas neaktīvas, galvenokārt zemā ūdens līmeņa dēļ. Mānījām viņas galvenokārt ar vobleriem, es vēl mēģināju dažādas gumijas. Rezultāts nav sevišķi labs pāris līdakas, pāris nerealizētas copes. Gadījās arī interesanta lieta saistīta ar viena labi zināma seklo ezeru voblera Ķīniešu kopiju. Respektīvi es strādāju ar Yo Zuri Hardcore Crank Type 0 seklo kranku. Tie, kas ķer seklajos ezeros, šo mānekli labi zin. Kolēģis turpretī strādāja ar Strike PRO firmas, šī modeļa kopiju, kas no oriģināla atšķīrās galvenokārt izmēru ziņā - viņa ir 2 reizes lielāka. Tad lūk, spēles tīri vizuāli abiem ir vienādas, bet mans Yo Zuri šoreiz klusēja, nespēja nevienu zaļsvārci iekārdināt. Kolēģim turpretī 3 nerealizētas copes un viena laivā. Tomēr rezultāts, bet kāpēc šoreiz kopija strādāja labāk, nemāku teikt, bet tā dažreiz gadās, tā ka ir vērts citreiz iegādāties Ķīniešu kopijas, un ne viss, kas ir nokopēts ir slikts :)
DUO Realis Jerkbait 120SP - lieliski uzvedās Engurē. Par spīti tam, ka šis māneklis ir paredzēts stipri dziļākām vietām, tomēr viņu varēja iztvičot - agresīvs tvičs.

piektdiena, 2013. gada 29. novembris

Pro Anglers League



  Gribēju nedaudz iepazīstināt ar sacensībām, precīzāk sakot, sacensību formātu, kas notiek mūsu lielajā kaimiņzemē Krievijā. Saucas vienkārši – Pro Anglers League. Šīs sacensības ir samērā jaunas, tomēr, manuprāt, formāts ir ļoti labs. Par pamatu ir ņemtas Amerikāņu Bass Masters series sacensības. Ideja ir vienkārša – komandā ir divi sportisti – copmaņi, sacensības notiek divas dienas, trīs  kārtās, jeb trīs dažādās ūdenstilpnēs. Tiek svērtas piecas lielākās zivis, turklāt, kas ir īpaši svarīgi, VISAS zivis ir dzīvas un tiek atlaistas atpakaļ. Lai šo nodrošinātu kuteriem jābūt aprīkotiem ar live well, jeb kasti, kurā ir ūdens un notiek aberācija. Tādejādi praktiski visas zivis paliek sveikas un veselas. Lai nodrošinātu godīgumu tiek uzstādītas divas kameras kuterī, priekšā un aizmugurē, plus vēl karam sportistam uz cepures ir kamera. Šī kameras palīdz praktiski visās strīdus situācijās, un godīgums ir nodrošināts. Protams, šajos mačos piedalās praktiski visi Krievijas titulētākie sportisti. Jāsaka, ka šāda formāta sacensības līdz šim Krievijā nebija bijušas. Kas man patīk šajā formātā, ka tiek likt uzsvars uz lielu zivju ķeršanu, turklāt visas zivis paliek dzīvas un tiek atlaistas. Protams, ir nepieciešams labs ekipējums, labi kuteri, daudz laika, kas tiek veltīts treniņiem, bet noteikti, ka tas atmaksājas. Turklāt Krievijas copes tirgus ir liels, līdz ar to praktiski visiem sportistiem palīdz sponsori.
  Lai kā arī nebūtu es tomēr domāju, ka Latvijā šāds formāts īsti neiedzīvosies, vismaz pašlaik. Problēmas vairākas, tehniskais nodrošinājums, tas, ka godīgi sakot nav Latvijā tik daudz ūdenstilpnes, labāk sakot nav tik attīstīta infrastruktūra pie ūdenstilpnēm, dalības maksa, lai piedalītos mačos, un beidzot sponsoru atbalsts. Krievijā šie mači tiek rīkoti ar lielu ambrāžu, un lielu balvu fondu. Katrā ziņā man viņi patīk, sekoju šiem līdzi. Nākošgad Pro Anglers League 2014 notiks trešo reizi, turklāt tiks rīkotas divas atlases kārtas, jo jau šogad gribētāju skaits pārsniedza limitu!
  Sekot līdzi šim pasākumam var viņu mājas lapā – www.proanglers.ru
  Par katru posmu tiek veidota tāda kā īsa filma, ar sportistu komentāriem, apbalvošanu utt. 2012. gada epizodes var atrast viņu You Tube kanālā, bet linki uz 2013. gada epizodēm zemāk:
Skatāmies HD kvalitātē :)





Ziema tuvojas


   Sāk tuvoties ziemas copes sezona, un inventāra meklējumos, uzdūros uz ļoti interesantām ziemas makšķerītēm. Šīs makšķeres ražo Krievijā, kas kā zināms ir ziemas copes lielvalsts. Kas tad viņām tāds īpašs? Galvenokārt jau materiāls no kā viņas izgatavotas – polikarbonāts. Šis plastikāts ir ļoti izturīgs, gan pret zemām temperatūrām, gan mehāniskiem triecieniem. Nav jābaidās šo mazo makšķerīti mest uz ledus. Ir veikti eksperimenti ar āmuru, laikam secība nav jāstāsta :) Svars šai copeni ir tikai 13 grami, respektīvi, rokā to nemaz nejūt. Kas man ir svarīgi, šeit netiek izmantota auklas spolītei ass, kas bieži vien noved pie auklas pīšanās, un dažādām citām problēmām. Šeit viss ir maksimāli vienkārši, tai skaitā bremze. Virs auklas spolītes ir fiksators, kam ir trīs pozīcijas – pirmā bremze ieslēgta (tarkšķis), otrā spolīte brīvi griežas, trešā – spolīti var izņemt laukā, piemēram, lai uztītu auklu. Domāju, ka šīs copenītes būs lieliskas ziemas copē.
Ja interesē iegādāties – veikals „Abordage”, Gogoļa un Turgēņeva ielu krustojumā, atrodas policijas ēkā! Cerams ka vēl šīs ir pieejamas :)


ceturtdiena, 2013. gada 28. novembris

EFTTEX 2014

Ja kāds vēl nezina, tad EFTTEX (European Fishing Tackle Trade Exhibition) ir Eiropā lielākā makšķerēšanas piederumu izstāde. Šajā izstādē tiek demostrēti jaunākie firmu veikumi, sasniegumi. Lieki teikt ka šeit piedalās pasaulē pazīstamākas firma un brendi. Starp citu šai izstādei ir vairāk kā 30 "gadu". Šogad šī izstāde notiks Beļģijā, Briselē, no 12 līdz 14 jūnijam. Pagājušā gada izstādē dalību ņēma 220 firmas no vairāk kā 30 dažādām pasaules valstīm.
Ja ir iespēja, aizbrauciet, ir vērts tur būt!


ceturtdiena, 2013. gada 21. novembris

Jaunumi no Shimano

Nākošajā gādā Eirpoas tirgum, Shimano ir sagatavojis vairākas atjaunotas spoļu sērijas.
Tātad piedāvājumā būs Stradic CI4+ FA, Stradic FJ, Technium FD, Exage FD Šīs gan nav vienīgās jaunās spoles, bet manuprāt šīs ir gaidītākās.
Stradic CI4+ izgatavots no uzlabota CI4 kompozītmateriāla. Principā CI4+ jau kādu laiku izmanto Japānas tirgum domātajām spolēm, tagad beidzot arī spoles no šī materiāla būs oficiāli pieejamas Eiropā. Galvenā atšķirība, ir tā, ka CI4+ ir par 2,5 reizēm izturīgāks par priekšgājēju CI4. Jāsaka ka Stradic CI4+ vairāk tuvinās tieši Rarenium spolēm - ir gan X-Ship tehnoloģija, kas dod lielāku sabalansētību un jaudu spolei, gan AR-C spoles kasete, kas dod to, ka aukla vieglāk noslīd nost, līdz ar to metiens sanāk tālāks, un Aero Wrap II. Svara ziņā, ja salīdzina ar Rarenium un 2500 modeļus, tad šis Stardic, lai arī par 5 gramiem, bet ir vieglāks. Būs pieejami 5 dažādi izmēri, tai skaitā 1000FAML, kas ir domāts tievajām pītajām auklām.
Stradic FJ modelim nu ir pieejama X-Ship tehnoloģija, ir nākuši klāt gultņi - nu tie ir 5 SA-RB tipa. Pirncipā pārējās izmantotās teholoģijas ir tās pašas, kas Stradic CI4+ modelim. Vēl jāpiemin, ka abiem Stradic ir "ātrs" pārnesums - 6.0:1. Būs pieejami 7 dažādi modeļi.
Technium FD ir vidējās cenu klases spole. Arī šis var lepoties ar X-Ship tehnoloģiju, 3 SA-RB gultņiem, AR-C spoles kaseti un Aero Wrap II. Principā šis būs ļoti labs, nosacīts budžeta cenu līmeņa modelis. Modeļi klāstā būs 5 dažādi modeļi
Exage FD, uzlabota budžeta klases spole. Galvenā atšķirība - izskats. Tiek izmantota "M" Compact Body tehnoloģija, kas piedod spolei nepierastu izskatu - auklas kasetes daļa ir liela, un pārējais korpuss mazs. Izskatās, ka spolei būtu liela galva. Šis Exage FD ir mazāks par iepriekšējo modeli. Vēl ir izmantota Varispeed II tehnoloģija, kas ļauj spolei ar dažādiem ātrumiem griezties, līdz ar ko aukla klājas labāk, un ir maza iespēja ka kaut kas varētu sapiņķerēties metiena brīdi. Tāpat ir AR-C auklas kasete izmantota. Pieejami būs 4 modeļi, no kuriem būs arī 3000SFD, ar seklo kaseti.
Šeit links uz jauno 2014. gada Shimano katalogu, tur var palasīties dažādu infu, par nākošajā gadā plānoto sortimentu!
http://fish.shimano-eu.com/publish/content/global_fish/en/nl/index/media_and_events0/news/shimano_catalogue.html


trešdiena, 2013. gada 20. novembris

Lucky John jaunie vobleri




 















Bassara 90F







































  Manās rokās, uz testēšanu ir nonākuši vobleri, no Lucky John Pro sērijas, kas tiks laisti pārdošanā nākošajā gadā. Jāsaka, ka pēdējos gadus, Lucky John zīmols ir ļoti strauji attīstījies. Manuprāt, līdz šim, lielākais veiksmes stāsts ir saistīts ar ēdamajām gumijām, bet ir lieli plāni likti, un pirmie vēstneši ir jaunie vobleri. Kopumā, cik man zināms, pagaidām būs pieejami trīs vobleri – maile Bassara, shad tipa māneklis Anira un kranks - Haira . Nosaukumi ņemti no Japāņu kara dieviem, līdz ar ko vobleriem ir dusmīgas acis. Esmu paspējis notestēt Bassara mailes, Anira vēl gaida savu kārtu.
Anira 49SP
  Kādu laiku atpakaļ internetā biju ieraudzījis Bassara pirmos attēlus, un pirmais, kas man iekrita acīs, tas bija krāsojums. Īpaši mani piesaistīja šie punkti uz mānekļa sāniem, kas turklāt UV gaismā spīd. Ļoti nopriecājos, ka tieši tiku pie viena no šī krāsojuma eksemplāriem. Kopumā runājot maile ir 9 cm gara. Pēc formas viņa atgādina slaveno Zip Baits Rigge. Te jāpiemin, ka šos visus voblerus ir izstrādājis Japāņu konstruktors, līdz ar to viņi ir pārdomāti no sākuma līdz galam. Voblera mēlīte ir novietota apmēram 45° leņķī, kas dod māneklim iegrimi apmēram 1 metra dziļumā. Bassara pagaidām ir tikai peldošajā (Floating) izpildījumā. Noteikti uzslavu ir pelnījuši āķi – tiešām asi. Ja skatāmies, kas lācītim vēderā, tad šeit pirmkārt ir fiksētas lodītes, gan mānekļa priekšpusē, gan aizmugurē. Šīs lodītes, ļauj māneklim atrasties pareizā pozīcijā ūdenī, pareizi izsvaro mānekli. Un tad ir pati galvenā sistēma, kas ir pirmā patentētā Lucky John magnētiskā sistēma. Mānekļa galvas daļā atrodas magnetizēta plāksnīte, un ir viena lodīte, kas brīvi pārvietojas pa mānekli. Kad tiek veikts metiens lodīte atrodas māneklim astes daļā, pēc tam pārvietojas no astes daļas uz priekšu, māneklim nonākot ūdenī lodīte „pielīp” pie magnetizētās plāksnītes. Tagad māneklim ir mainījies smaguma centrs un var veikt dažādas tviča animācijas. Šis vobleris pamatā ir domāts tvičam. Pie lēniem rāvieniem maile slinki izspēlē, lēnām šūpojoties ceļas augšā. Pie asākiem rāvieniem vobleris veic dažādas haotiskas kustības, kas atgādina ievainotu zivtiņu. Māneklis ir ļoti atsaucīgs un ļoti viegli tvičojas. Šobrīd Bassara kontā jau ir pāris līdakas, bet noteikti turpināšu testēt šo mānekli. Nostrādāts viņš ir lieliski!

Sen aizmirstais, labais...

Biju kādu laiku aizmirsis savu blogu. Galvenais iemesls bija laika trūkums organismā. Tāpat pa šo laiku ir notikuši dažādi notikumi, saistīti ar copi, kas manu mierīgo dzīvi ir nedaudz mainījuši. Pirmkārt šogad pirmo reizi startējām Latvijas čempionātā spiningošanā no laivām. Šis čempionāts aizņēma visu manu brīvo laiku vasarā - treniņi, dažādas taktikas plānošanas, un sacensības - šis viss ir ļoti laikietilpīgs process. Īsāk sakot, šis čempionāts priekš mūsu komandas aizgājā kā iesildīšanās tūre - bija gan veiksmes, gan neveiksmes. Rezultātā kopvērtējumā komanda 6 vietā, mana ekipāža individuāli - 11 vieta. Principā šis rezultāts, manuprāt, ir ļoti labs. Pirmajā posmā komandu ieskaitē dabūjām otro vietu, bet individuāli mūsu ekipāža - trešo vietu. Pārējie posmi bija ar mainīgām sekmēm. Laikam vissliktākais posms priekš mums bija Rušona ezerā - stabili palikām padsmitās vietās. Toties Daugavā "atkopāmies" un rezultāts ir kāds ir. Nākošgad mērķis, protams, ir uzlabot rezultātus!
Pēc tam sekoja vēl Latvijas Kausa izcīņa. Mūsu rezultāts - 11 vieta. Kaut kas īsti nevedās ar zivs pierunāšanu Ķīšezerā. It kā bijām uztaustījuši potenciālās vietas, arī ar tehniku vairāk vai mazāk viss bija skaidrs, bet nekā... Nu neko, šis bija arī pirmais kauss mūsu komandai.
Un tad laikam pagaidām, lielākā lieta, kas man aizmņem laiku. Šobrīd rakstu rakstus Copes Lietu žurnālam. Sagatavot vienu rakstu prasa diezgan daudz laika, līdz ar ko šinī blogā mēģināšu likt, apjomīgākus materiālus, bet nevaru apsolīt regularitāti. Katrā ziņā manus gara darbus varat lasīt žurnālā, katru mēnesi.
Savukārt šajā blogā mēģinšu likt vairāk vai mazāk informāciju par dažādiem jaunumiem, gan inventāra, gan ne tikai, kā arī dažādas atskaites no copes vietām, un citu, cerams, ka vērtīgu informāciju.
Ja kaut kas uz sirds, droši rakstam :)

trešdiena, 2013. gada 19. jūnijs

otrdiena, 2013. gada 18. jūnijs

Jaunums Latvijas tirgū - Lamiglas


  
   Nu jau kādu laiku arī Latvijas copes bodēs var atrast dažādus kātu ražotāju modeļus, gan no tālās Amerikas, gan tik pat tālās Japānas. Agrāk par šādiem kātiem varēja lasīt ārzemju copes žurnālos, vai meklēt un pasūtīt interneta veikalos. Bet brīvais tirgus dara savu un nu copmanim bieži vien ir stipri grūti izvēlēties sev kaut ko jaunajai sezonai, vai arī, piemēram, otru kātu. Visā pasaulē atzinību ir izpelnījušies kāti, kas pārsvarā nāk no divām valstīm – Amerikas un Japānas. Abās valstīs kātu būvēšana notiek jau sen, un abām šīm valstīm ir savas tradīcijas un tehnoloģijas, kātu būvēšanai. Japāņi saviem kātiem vairāk piedod vieglumu, jutīgumu, jaunākās tehnoloģijas, kas principā nav nekāds brīnums, zinot, ka Japāņi ļoti mīl tehnoloģiskai sarežģītas lietas. Amerikāņiem kāti ir vienmēr uzticami, viņos tiek izmantots vislabākais grafīts, furnitūra. Šie kāti vienmēr izpilda tiem doto uzdevumu, un makšķerniekam ir tīrā bauda copēt ar šādu inventāru. Šoreiz nedaudz aprakstīšu vienu kātu ražotājfirmu no Amerikas, kas gan Latvijā nav bijusi sevišķi populāra, bet citās valstīt, to starp arī savā mājās zemē, gūst ļoti lielu popularitāti.
   Kad mēs runājam par Amerikāņu kātiem, lielākai daļai copmaņu pirmās asociācijas saistās ar tādiem brendiem kā St. Croix vai G Loomis. Mazākā daļa zina vēl vienu ražotāju – Lamiglas. Nu tad šodien mēģināšu savu auditoriju iepazīstināt ar šo te ražotāju. Šīs firmas pirmsākumi meklējami 1951. gadā Ziemeļamerikā. Šobrīd ražošanas telpas aizņem vairāk kā 3000 m2. Šim ražotājam ir raksturīgi tas, ka pilnīgi viss ražošanas process notiek vienā ražotnē. Tas nozīmē, ka sākot ar grafīta rullēšanu, līdz pat furnitūras uzlikšanai, lakošanai un iepakošanai, viss šis notiek Lamiglas rūpnīcā, zem rūpīgas darbinieku uzraudzības, un gatavs kāts iziet kvalitātes kontroli. Principā šie kāti ir roku darbs, kas uzreiz gatavam izstrādājumam piedod gan kvalitāti, gan sava veida ekskluzivitāti. Ja runājam par sortimentu, tad Lamiglas ražo kātus dažādas cenu kategorijās, kā arī dažādiem copes veidiem. Jāsaka ka vislielāko popularitāti laikam ir dabūjuši kāti lašu un taimiņu copei – leģendārais modelis Certified PRO. Bet tiek ražoti arī kāti mušiņmakšķerēšanai, basu copei, jūras kāti, kā arī tā saucamie surf kāti. Vislielākais plus šādam kātu ražotājam, vienmēr ir iespēja pasūtīt tādu kātu kādu tieši Tu vēlies! Attiecīgi var izveidot kāda garuma kātu vajag, uzlikt furnitūru pēc savas vēlmes. Ja runājām par materiāliem no kā izgatavoti Lamiglas kāti, tad šeit kompānijai ir ļoti smalka pieeja. Ražošanas procesā tiek izmantoti dažādi grafīti, kas dod to ka katram kāta veidam tiek piemeklēts atbilstošs izejmateriāls. Augstas klases grafīts tiek izmantots kātiem, kam ir nepieciešana liela jutība, tai pašā laikā arī saglabājot vieglumu. Lielākoties tādi ir kāti, kas domāti džigam, vai arī dažādām pavadiņu sistēmām. Tāpat ražošanā tiek izmantota stikla šķiedra. Šo izmanto kātiem kam ir nepieciešama lielāka fleksibilitāte. Principā ir iespēja izvēlēties no vairāk kā 400 dažādiem kātiem un kātu blankām. Lamiglas augstā gala kātiem tiek lietots unikāls grafīts, ar brīnišķīgu nosaukumu – 3M Powerlux Composites. Aiz šī nosaukuma slēpjas tas, ka izmantojot šo izejmateriālu tiek panākts, ka kāts ir ļoti viegls, izturīgs, tai pašā laikā saglabā jutību un nepieciešamo jaudu, testa diapazonā. Galvenā atšķirība ir tā ka šajā grafītā ir 40% nano daļas, kas tad arī piedod šim materiālam izturību un jutību. Kā likums šiem kātiem tiek izmantoti titāna Fuji K-Frame gredzeni, kas tiek izvietoti speciālā konfigurācijā, nodrošinot maksimāli tālu metienu, un novēršot auklas aizķeršanos aiz gredzeniem. Vēl viens grafīta modelis, kam jāpievērš uzmanība ir XMG 50. Šis ir tā saucamais super grafīts, kas ļauj ražot mazāka diametra blankas, tai paša laikā kāti, kas ražoti no šī grafīta, ir ar ātrāku akciju, kā arī ievērojami vieglāki. Starp citu, tieši šīs blankas saviem kātiem izmanto firma Pontoon 21 – modeļos Prime Category Sixentida, Prime Category Unitra. Runājot par spoļu turētājiem, šeit tiek izmantoti Fuji, kas nodrošina vislabāko kvalitāti, un izturību. Kāta rokturiem tiek izmantota vai nu ilgmūžīgā EVA, vai arī korķis – tas ir Portugāles korķis, no kura tad arī ar rokām tiek veidots kāta rokturis. Daudziem kātiem tiek izmantots dalītais rokturis, šādai izvēlei ir daudzi iemesli – samazinās kāta kopējais svars, tiek panākta labāka ergonomika, kas copmanim dod iespēju ilgāk izbaudīt copes procesu, nejūtot nogurumu. Nu un protams, tiek padomāts arī par kātu izskatu. Vienas sērijas kāti ir vara krāsā, citas atkal ir eleganti melnā grafīta krāsā.  Neliela atkāpe. Kā zināms Amerikāņu tirgū dominē kāti, kas ir paredzēti multiplikatora spolēm, tā saucamie kastinga kāti. Tirgus regulē pieprasījumu, tāpēc Amerikāņu ražotāji lielāko daļu no piedāvājumā esošiem kātiem konstruē tieši multiplikatoriem. Mūsu valstī cope ar multu nav tik izplatīta, izņēmums ir džerkošana, tāpēc dažreiz ir grūti izvēlēties no jeņķiem atbilstošu kātu. Otra lieta ir saistīta ar to, ka pārsvarā kāti tiek piedāvāti monolīti – viendaļīgi. Nu jau kādu laiku arī mūsu ierindas copmanis saprot, ka identiski kāti, no viena un tā paša ražotāja, tikai ar to atšķirību, ka viens ir divdaļīgs, otrs viendaļīgs, ļoti kardināli atšķiras. Viendaļīgiem kātiem ir ļoti daudz plusu. Kā piemēru varu minēt to ka viendaļīgiem kātiem ir pilnīgi cita jutība, kāts ir daudzreiz informatīvāks. Turklāt arī kāta akcija ir nedaudz savādāka. Lamiglas nav izņēmums. Uzņēmums ražo arī divdaļīgos kātus, bet tomēr pamata bāze ir viendaļīgie kastinga kāti. Protams, šeit tiek runāts par modeļiem, kas paredzēti basu copei.
   Tātad nedaudz esmu iepazīstinājis ar Lamiglas kātu tehnisko pusi, un izpildījumu, tagad apskatīsim pāris kātu sērijas, kas manuprāt, no visa klāsta ir pelnījušas uzmanību. Kā pirmos apskatīšu kātus, kas galvenokārt paredzēti basu ķeršanai. Kā zinām šie kāti parasti ir ātrās akcijas, ļoti jutīgi. Ņemot vērā ka speciālus kātus mūsu ķeršanas apstākļiem neviens uzņēmums neražo, tad mūsu copes manierei vistuvākie ir tieši basu kāti. Excel. Kātu sērija, kurā ietilpst deviņi dažādi kastinga un astoņi dažādi spiningu modeļi. Šie visi ir viendaļīgie, garumi ir 6’6’’ (198 cm) un 7’’ (213 cm). Šiem visiem ir fast akcija, bet ir pieejamas dažādas spēka klases (Lamiglas visiem kātiem piešķir spēka klasi – Visual Power Rating (VPR), kas norāda ar kādiem mānekļiem var šo kātu izmantot, un kāda jauda ir kātam. Klases apzīmē no 1 līdz 8, kur 1 ir Light, bet 8 ir Extra extra heavy), medium light un medium. Kāti ir veidoti no Lamiglas grafīta, aprīkoti ar Aero Comfort Touch ergonomiskajiem spoles turētājiem. Par šo lietu jāsaka ka tiešām prieks copēt ar šo kātu, pat pēc ilgas tvitčošanas, roka nejūt sevišķu nogurumu. Kastinga modeļiem tiek izmantoti Fuji spoļu turētāji. Runājot par gredzeniem, šajos kātos ir gredzeni ar zirconia iekšu, kas dod papildus slīdāmību metiena brīdī. Sīkāks iztirzājums par šiem kātiem, kā arī dažādas atskaites, sekos vēlāk, par cik šobrīd testēju šo kātu.
   Nākošā modeļu rinda saucas PRO X Bass. Šie ir 2013. gada modeļi. Ja Excel sērija ir vairāk domāta tvitčam, tad šī sērija vairāk būs pie sirds džiga pārzinātājiem. Modeļu līnijā ir vienpadsmit kastinga un tikai divi spininga modeļi. Šeit jau garumi pārsvarā ir 7’’ (213 cm) līdz pat 7’6’’ (228 cm). Visi kāti ir viendaļīgi. Runājot tieši par diviem spininga kātu modeļiem, abi ir 7’’ (213 cm) gari, vienam tests 3-14 otram 5-17 grami, fast akcijas. Ja runājam par spēka klasi, tad šie tiek apzīmēti kā, kāti, kas paredzēti dažādām pavadiņu sistēmām – drop shot, split shot, texas rig, carolina rig, kā arī tvitčam. Mūsu platuma grādos šīs sērijas kātus var lieliski izmantot džigam. Kātiem ir Fuji spoles turētāji, Portugāles korķa dalītais rokturis, kā arī vieglie gredzeni, ar zirconia ieliktņiem. Šis viss dod maksimāli tālu metienu, copmanis jūt katru piesitienu, līdz ar to arī katru zivs copi.
   Nu un no basu kātiem pati TOP sērija – Infinity Bass. Šī sērija ir izlaista 2013. gadā, un apvieno labākos materiālus, ar perfektu izpildījumu.  Sērijā ir 5 dāžādi modeļi, divi no kuriem ir spiningi, visi viendaļīgie. Garumu ziņā šeit ir izvēle no 7’’ (213 cm) līdz 7’3’’ (220 cm). Galvenā šo kātu atšķirība ir materiāls no kā viņi izgatavoti – 3M Powerlux Composites. Par šo materiālu jau rakstīju augstāk, bet īsumā, kāti ir ļoti jutīgi, tai pašā laikā saglabā savu izturību, turklāt svars ir ļoti viegls. Modeļi ir aprīkoti ar atvieglotiem titāna gredzeniem, atvieglotu Fuji spoles turētāju. Abi spininga modeļi ir 7” (213 cm) gari, fast akcijas, ar testiem – 3-14 un 5-17 grami. Pēc Lamiglas domām, šie kāti ir piemēroti tieši pavadiņu sistēmām, attiecīgi mums viņi derēs džigam. Jāsaka ka es biju pārsteigts par šī kāta svaru un izpildījumu, pirmo reizi paņemot to rokās. Šāda sajūta man parasti ir kad turu Japāņu nosacīti dārgā gala kātus, Amerikāņi parasti ir nedaudz savādāki. Domāju ka šis būs lielisks džiga kāts, kas spēs apmierināt prasīgākos copmaņus.
   Apskatīsim dažas modeļu līnijas, kas paredzētas lašu un taimiņu ķeršanai. Sākšu es ar leģendāro Certified PRO sēriju. Šai sērijai vēsture ir pietiekami gara. Copmaņi ne tikai Ziemeļamerikā, bet arī Eiropā ir augsti novērtējuši šos kātus. Modeļu līnijā ir 17 dažādi kāti, kas ir interesanti tiek piedāvāti 12 kastinga modeļi. Spininga grupu pārstāv pieci kāti, šie visi ir divdaļīgie, un kātu garumi svārstās no 8’6’’ (259 cm) līdz 10’6’’ (320 cm). Šie kāti ir fast un moderate fast akcijas, medium klases kāti, kas paredzēti lašu ķeršanai gan ar šūpiņiem, gan džigu un vobleriem. Kātiem ir uzlikti Fuji Alconite Concept gredzeni, augstas klases korķa rokturi, pāris modeļiem ir pieejami kāti ar grafīta rokturiem, kas piedod ilgmūžību, un jāsaka ka cēlu izskatu.
   Kārtējais 2013. gada jaunums ir SI Series modeļi. Šie kāti ir premium klases lašiem paredzētie. Ir pieejami 2 kastinga un 2 spininga modeļi. Spiningiem garums 9’6’’ (289 cm) un 9’8’’ (295 cm), fast akcijas. Šajā sērijā ir izmantots 3M Powerlux Composites grafīts. Par cik pārsvarā visi lašu kāti ir gari, tad ir no svara lai kāts būtu pēc iespējas vieglāks. Pielietojot šo grafīta komponenti, tiek panākts par 40% izturīgāks materiāls, pie kam nemainot kāta svaru. Šajos kātos ir izmantoti dalītie rokturi, spoles turētājs maksimāli atvieglots. Gredzeni ir titāna K-frame. Esmu pārliecināts, ka šīs sērijas kāti būs maksimāli izturīgi, palīdzot copmanim tikt pie vērtīgas trofejas!
   Esmu pārliecināts, ka katrs copmanis varēs atrast sev atbilstošu kātu no Lamiglas modeļu rindas. Kas attiecas uz mani, esmu jau izvēlējies sev kātus, un turpmāk noteikti turpināšu iepazīstināt ar Lamiglas produkciju.

trešdiena, 2013. gada 12. jūnijs

Seaguar


  Neapšaubāmi viens no līderiem kvalitatīva fluorocarbona ražošanā, ir Japāņu uzņēmums Seaguar. Uzņēmums ir radies tālajā 1966. gadā, Japānā. Šis uzņēmums ir prakstiski vienīgais pasaulē, kas ražo fluorocarbonu pilnīgi patstāvīgi, respektīvi tiek veikts viss tehnoloģiskais process vienā uzņēmumā. Seaguar piedāvā interesantu produktu, jaunas paaudzes fluorocarbonu, kas atšķiras ar savu struktūru – Double Structure Technology. Tehnoloģija ir šāda, tiek izmantoti divu veidu sveķi – cieti un mīksti. Cietie sveķi tiek izmantoti auklas iekšējā struktūrā, kas attiecīgi nodrošina to ka aukla ir izturīga, mīkstie sveķi, savukārt tiek lietoti auklas ārpusē, kas nodrošina mezgla stiprību. Abi sveķi tiek sakausēti kopā, iegūstot ļoti mīkstu, elastīgu un izturīgu auklu. Šobrīd šī tehnoloģija ir pieejama Seaguar Tatsu fluorokarbonā. Attiecīgi šo produktu var nopirkt eBay.




otrdiena, 2013. gada 11. jūnijs

Monofils vs Fluorocarbons

Interesants tests, ko veic Japāņu auklu ražotājs Sunline. Kā jau Japāņu ražotāji, kas ražo augstas kvalitātes preci, katru materiālu testē. Auklu gadījumā tests notiek uz speciāla abrazīva akmens, zem ūdens, tādejādi imitējot, to kad aukla copes laikā beržas pret dažādiem akmeņiem un citiem zemūdens šķēršļiem. Testa laikā tiek arī mainīts šis akmens uz rupjāku un smalkāku. Testa rezultāti komentārus neprasa.

Testa iekārta ar abrazīvo akmeni
Monofilā aukla, palielinājumā

Fluorokarbona aukla palielinājumā