Crank tipa vobleri galvenokārt izceļas ar savu spēli. Vobleri ir apaļīgas formas ar mēlīti, kas regulē iegrimi dažādos dziļumos. Šiem mānekļiem ir agresīva spēle, līdz ar to arī spēcīga vibrācija un papildus lodītes korpusā dod arī iespaidīgu skaņu. Visas šīs īpašības piesaista zivis. Principā šie vobleri ir visvienkāršākie pēc savas uzbūves un pēc tā cik liels darbs ir jāiegulda copmanim, lai viņš atdzīvinātu mānekli. Bet vai tiešām tā ir? Es domāju ka nē. Mēģināšu pamatot savu viedokli apskatot vairākus tipiskus un ne tik tipiskus crank voblerus.
Megabass Griffon – japāņu uzņēmuma viens no crank vobleriem. Griffon sērijā ietilpst daudz dažādu modeļu, ar dažādām iegrimēm, un variācijām gan iegrimes, gan spēles ziņā. Visai šai sērijai raksturīgs liels lidojuma attālums un apskaužama precizitāte iemetienā. Ļoti enerģisks māneklis – iekšā atrodas 5 mazākas un 1 lielāka lodīte, kas iemetienā gan izsvaro vobleri, gan arī dod ļoti skaļu troksni. Šim voblerim piemīt enerģiska spēle, plēsēji reti kad spēj turēties pretim. Ne velti šis māneklis Amerikā bieži tiek lietots melno asaru jeb black basu copē, kur aizvieto spinerbaitus. Mūsu ūdeņos lieliski pierādījis sevi. Ļoti bieži var izmantot kā izlūku – attiecīgā dziļumā atrast asaru barus, vai arī līdakas. Krāsojumi ir daudz un dažādi, kā jau ierasts ļoti kvalitatīvi. Kas jāpiezīmē, šim modelim ir daudz tādas krāsas kas nav citiem, turklāt viņas ir ļoti interesantas, es pat teiktu neparastas. Vai zivs to novērtē grūti teikt, bet copmanis gan. Šajā sērijā pieejamas dažādi modeļi ar dažādām iegrimēm dziļākā līdz 2.5 metriem. Ir arī Baby Griffon kas vairāk domāti sapalu ķeršanai – cranki ar mazu iegrimi un svaru ao 5 gramiem. Quiet Griffon – šiem iekšā nav lodītes, kas rada skaņu. Šis cranks pievilina tikai ar savu spēli, kas atšķiras no standarta Griffon. 2009. gadā tika laista klajā vēl viena Griffon modifikācija – 6cc. Šie Griffoni ir lielāki – 5 cm garumā (iepriekšējie bija līdz 4.5 cm gari), kā arī apjoma ziņā lielāki – 6cc nozīmē 6 kubikcentimetrus lielu tilpumu. Ir pieejami divi modeļi Griffon 6cc Hi-Pitch un Griffon 6cc Hi-Pitch DD, pēdējam iegrime ir līdz 2.5 metriem. Svars šiem arī ir salīdzinoši liels – 9.4 un 10.2 grami. Šie cranki man vienmēr ir patikuši, lieliska spēle, kvalitatīvs izpildījums, tīrais prieks ķert ar šiem!
Megabass Griffon SR-X |
Jackall Cherry – vēl viena leģendāra crank sērija. Šiem carnkiem ir raksturīga kompakta ķermeņa forma, garākais tikai 5.5 cm, bet pie tamviņi visi ir ļoti skaļi. Iekšā ir volframa lodītes, kas dod lielisku skaņas efektu. Nemaz jau nerunājot par spēlei. Šie crank pie vienmērīgas, lēnas ietīšanas veic biežas un enerģiskas sānveida kustības. Pie nedaudz ātrākas – sāk gāzties uz sāniem. Atrodot vairāk vai mazāk optimālu ietīšanas ātrumu panāk animāciju, kad crank ne tikai veic sāniskas kustības, bet arī gāžas uz sāniem. Manuprāt tieši šīs te spēles dēļ šos crank ir
Jackall Cherry 0-Footer |
iecienījuši asari un līdakas. Kā jau pienākas nopietnai vobleru saimei pieejamas vairākas modifikācijas – Zero footer, One Footer, Cherry 44, D Cherry un DD Cherry 55. Pirmais ir ļoti labs seklais cranks – iegrime līdz 0.2 cm, mēlīte praktiski 90 grādu leņķī. Noder seklajos ezeros, vai arī lai izkacinātu asarus pie niedru malas. One footer, jau dodas dziļākos ūdeņos līdz 0.3 metriem, attiecīgi Cherry 44 jau līdz pat 1.5 metriem. Abi pārējie D un DD Cherry ir dziļi grimstošie cranki pirmais līdz 2, otrais līdz 3 metriem. Pirmoreiz pamēģinot D versiju biju pārsteigts cik ātri var sasniegt 2 metrus peldošais māneklis 5.5 cm garumā. Svars šim gan ir paliels 11 grami. Šī saime kārtējo reizi nosedz praktiski visas makšķernieka vajadzības pret crankiem. Ir iespēja ķert gan sapalus, gan asarus seklās vietās, gan arī mānīt asarus ārā no pieklājīga dziļuma. Šī sērija ir Seiji Kato kārtējais meistardarbs, kas jau priecē copmaņus daudzus gadus!
Jackall D Cherry |
Yo Zuri 3D Crank – šiem crank mānekļiem visizteiktākā īpašība ir ļoti detalizētais, reālistiskais krāsojums. Zem plastmasas slāņa atrodas hologrāfisks pārklājums, kas ļoti precīzi imitē dzīvu zivtiņu. Lieki teikt ka ūdenī, gaismas ietekmē krāsa vienkārši izceļas. Pa lielam šī ir diezgan klasiska crank sērija – ir pieejami vairāki modeļi, gan ar seklo iegrimi, kas ir mans favorīts, gan arī dziļā versija, kas iegrimst līdz par 4 metru dziļumam. Spēle ir samērā klasiska, enerģiska vibrācija un skaņa, ar kuras palīdzību pievilina plēsējus. Man gan šķiet ka šiem, kā jau minēju, ļoti daudz palīdz krāsa – Yo Zuri manuprāt ir otrie labākie krāsojumu ziņā aiz etalona Megabass. Man vislabāk patīk 3D Flat Crank – šim te bez super krāsojuma, vēl ir tāda lieta, ka māneklis ir plakans. Atšķirība no citiem savas klases mānekļiem, šis savu spēli un vibrāciju panāk ar mēlītes palīdzību, kas izskatās no sāniem tā kā pakāpiens. Pēc savas pieredzes varu teikt ka asari šim te nevar pretoties. 3D sērija ir ļoti plaša – tajā ietilpst mānekļi praktiski no visām kategorijām – minnowi, poperi, shad tipa, un viņus visus vieno krāsojums.
Megabass Cyclone – principā šis māneklis ir lielāka un sarežģītāka Griffon modifikācija, bet tā konstrukcijas sarežģītības dēļ es tomēr to izdalu kā atsevišķu modeli. Tātad šis parādījās 2004. gadā, ja kāds domā, ka crank ir vienkāršas uzbūves mānekļi, tad Yuki Ito to nolēma apstrīdēt. Cyclone ietver sevī ļoti daudzas inovatīvas un tehniski sarežģītas lietas. pēc izskata tipiskas crank, ja nu vienīgi nedaudz apaļāks. Cyclone ietver sevī divus modeļus SR-X – iegrime līdz 1 metram, 10.6 grami svars, 5.5 cm un MR-X – līdz 2 metriem, 13 grami, 5.5 cm. Pirmā interesantā lieta ir ir tāds kā caurplūdes kanāls mānekļa astes daļā. Tas izpaužas kā kapsula ar caurumu vidū, caur kuru plūst ūdens. Ar šīs kapsulas palīdzību māneklis ļoti ātri sasniedz vajadzīgo dziļumu. Otrā lietā galvas daļā ir sarežģīta ūdens kamera, kurai ir 8 caurumu pa kuriem ūdens ieplūst un gaiss izplūst. Ieplūstot ūdens dod ātrāku mānekļa iegremdēšanos, kā arī īpašu skaņu, kuru japāņi sauc par bio-skaņu. Uz šo skaņu reaģējot pat pasīvi plēsoņas. Māneklim nav iekšā lodītes, kas izdod papildus skaņas efektus, bet to nemaz nevajag. Spēli nodrošina gan galvas ūdens kamera, gan arī kapsula astes daļā. Kā jau tas pienākas crank māneklim, spēle ir ļoti enerģiska un aktīva. Ķermeņa formas dēļ arī šis crank lido ļoti tālu – metieni iespējami pret vēju tikpat labi kā pa vējam. Krāsa kā jau parasti Megabass mānekļiem – daudz dažādas, pierastākas un ne tik, visas ļoti kvalitatīvas. Par šo crank ir daudz labas atsauksmes – daudzi ķer ar viņu jau ilgu laiku un nedomā nemaz mainīt. Daudziem šis ir veiksmīgs trollinga māneklis, pasīvai plēsoņai. Lai kā arī nebūtu iesaku iegādāties šo mānekli, lielisks papildinājums arsenālam!
Megabass Cyclone MR-X |
Daiwa Peanut II – manuprāt Daiwa ir ļoti zināma kompānija, kas galvenokārt ir atpazīstama pēc savām spolēm – tiešām lieliskas kvalitātes un uzticamas. Bet Daiwa ražo arī voblerus. Šeit gan ir divi virzieni – Team Daiwa mānekļi, no kuriem populārākais laikam ir TD Minnow, un kuri tiek pozicionēti kā premium, un Daiwa – vienkāršāki, bet tikpat efektīvi mānekļi. 5 cm, un 8.8 grami, klasisks crank māneklis. Pieejams divās modifikācijās F un MF, jeb medium floating. Manā rīcībā ir tieši pēdējais, kas iet līdz 1.5 metru dziļumam. Šo māneklis pievienoju šim rakstam kā piemēru vienkāršam un efektīvam crankam. Šajā māneklī netiek izmantotas nekādas sarežģītas inovācijas vai kas tamlīdzīgs. Bet šis māneklis ķer zivi lieliski. Asari reti kad pretojas. Principā arī uz asariem es lieku lielāko uzsvaru. Iesaku šo mānekli kā vienkārši, bet efektīvu cranku.
Īsumā aprakstīju crankus, kurus es izmantoju, un ceru ka spēju pierādīt ka no skata vienkārši, bet ja ieskatās tuvāk, sarežģīti, cranki ir lieliski zivju ķērāji.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru