Pārdomas par copi

Pārdomas par copi

ceturtdiena, 2017. gada 27. aprīlis

Troutmania 2017

Dīķu cope strauji attīstās Latvijā, bet es vienmēr gribēju piedalīties mačos ārpus Latvijas robežām. Gada sākumā nāca piedāvājums no jau zināmiem sportistiem Kristiāna Godiņa un Anatolija Livdāna par piedalīšanos Ukrainā notiekošajos Troutmania dīķu copes mačos. Protams, lieki nedomājot piekritu - lieliska iespēja! Paši mači notika 15. aprīlī, un Latviju pārstāvēja trīs cilvēku delegācija.
   Nedaudz par pašiem mačiem. Šie ir izteikti komercmači, kas Ukrainā ir ļoti populāri. Lai saprastu izmēru, mēs braucām uz finālu, bet pirms tam notika divi atlases turnīri. Katrā no šiem turnīriem piedalās 60 sportisti, no kuriem 50 sportisti tiek uz finālu. Finālā ir rezervētas 14 vietas ārzemniekiem. Šajā gadījumā finālā piedalījās trīs sprotisti no Latvijas, viens no Krievijas un divi no Baltkrievijas. Attiecīgi Ukraiņu sportisti bija pielaisti lielākā skaitā, lai finālā arī būtu 60 dalībnieki. Šie ir izteikti komercmači. Galvenie maču sponsori ir Ukrainā labi zināmais inventāra veikalu tīkls Ibis, kā arī Favorite un SV Lures. Jāsaka ka pienācīgi komercmačiem, bija plašs nodrošinājums ar dažādiem medijiem - daudz fotogrāfu, filmēšanas tehnikas. Un šis viss noteikti tiks realizēts īsfilmā par finālu. Starp citu sižeti tiks rādīti arī vietējā televīzijas kanālā, kurš ir veltīts copes tēmai. Lieki piebilst ka paši mači tika rīkoti ļoti profesionāli un par organizāciju nav iebildumi. Visi sportisti bija ļoti augsta līmeņa. Lielākā daļa no viņiem ir zināmi forelisti, bijuši dažādu maču laureāti, tai skaitā Troutmania. 
   Par pašu ūdenskrātuvi. Mači notika Белые камни atpūtas centrā. Šī ir liela izmēra zivjaudzētava, kuras teritorijā ir ierīkots speciāls dīķis konkrēti forelēm. Audzētavā, neskaitot varavīksnes foreles,
Treniņā gāja grūti...
tiek audzētas arī karpas, karūsas, amūri, sami, stores un līdakas, kā arī citas zivju sugas. Viss komplekss atrodas salīdzinoši tuvu no Kijevas centera, neizbraucot no pilsētas. Faktiski no mūsu apmešanās vietas, bija jābrauc ar auto apmēram 15-20 minūtes, kas nav daudz. Pats dīķis ir kvadrātveida formas, platības ziņā stipri lielāks par Voldemāra dīķi - apmēram 2 hektāri. Dīķa malām pāri, pa perimetru, ir koka laipa, līdz ar to sportisti atrodas uz šīs laipas, un faktiski ir virs ūdens. Zem šīs laipas uzreiz aiziet dziļums, tāpēc sākumā bija nedaudz nepierasti, ka forele var mierīgi paņemt šūpu no laipas apakšas. Dziļumi dīķī ir no 1.5 līdz 3 metriem, turklāt dziļums pakāpeniski sākas no krasta un ir salīdzinoši vienmērīgs. Lieki piebilst ka dīķī nav nekādi ķērāji vai akmeņi aiz kā aizķert šūpiņus. 
   Mačos tika saglabāts dueļu formāts starp sportistiem. Nianse tāda, ka pēc 10 minūtēm šeit ir obligāti jāmainās vietām. Sektori ir skaidri apzīmēti, kā arī ir skaidri norādītas puses - viena zilā otra sarkanā krāsā. Uz apmēram 3 sektoriem ir viens tiesnesis, plus visu vēro galvenais tiesnesis. Lieki piebilst ka noteikumus šeit ievēro ļoti strikti, un reti kad tiesnešiem ir jāaizrāda. Galvenokārt visi ievēro metienu precizitāti, un nemet autos. Ja ir iemests autā, sprotists pats uzreiz iztin ārā un veic
Man tikai četras zivis...
nākošo metienu. Zivs uztveršana arī notiek pēc noteikumiem, tāpat kā atbrīvošana. Šajos mačos drīkstēja ķert tikai un vienīgi ar šūpiņiem. Jāsaka ka šāds formāts man visvairāk patīk, ja vēl varētu izmantot voblerus, vispār būtu priecīgs. Katrs duelis ilgst 20 minūtes, un jāsaka ka laiks skrien ļoti ātri. Viss notiek intensīvi, un katra kļūda beidzas gana sāpīgi. Pēc pirmājiem četriem dueļiem ir pātraukums, lai var paspēt pārsieties, pārdomāt taktiku. Pēc šiem 8 dueļiem notiek fināls, starp astoņiem labākajiem sportistiem, un šādā veidā tiek noskaidrots maču uzvarētājs. Vēl nianse, ka zivis neskaita sportisti, respektīvi tuvākais tiesnesis atzīmē katra sportista noķerto zivju skaitu. Šāda sistēma man patīk, jo tad starp dueļiem nav laiks jātērē kartiņais aizpildīšanai, bet gan uzreiz var doties uz nākošo sektoru, un mainīt mānekļus.
   Dīķos dzīvo liels skaits foreļu. Zivju skaits tiek regulāri papildināts. Uz šiem mačiem tika ielaistas papildus zivis, turklāt tas tika darīts apmēram 30 minūtes pirms mačiem. Pats ielaišanas process ir
Izlozēju 26 numuru, un zemāk mani sektori
sekojošs - plosts tiek vilkts pa diagonāli, un no šī plosta tiek laistas iekšā zivis. Pauzē, pēc četriem iegājieniem, tiek ielaists vēl neliels skaits zivju, šādā pašā veidā. Un pirms fināliem, gar fināla sektoriem, tiek ielaistas foreles pa taisno no uztveramajiem tīkliņiem. Šādā veidā arī finālā sportisti ķer zivis. Kopumā uz mačiem tika ielaistas pāri pa 1000 astēm, no kurām šajos mačos noķēra 813 zivis. Zivs izmmērs ir dažāds. Laistas tika gan mazākas ap 300 gramu smagas zivis, gan arī foreles virs 500 gramiem. Bet dīķī jau dzīvoja daudzas stipri virs 1 kg un pat virs 2 un 3kg foreles. Attiecīgi ne vienmēr bija viegli izvilkt zivi laukā.
   Ukrainā ieradāmies ar avio reisu no Viļņas. Jāsaka ka šis ir ļoti ērts un arī salīdzinoši lēts veids kā tikt uz Kijevu. No rīta, pēc ielidošanas, apmešanās, devāmies uz dīķi, lai kaut nedaudz patrenētos un saprastu, kas patīk forelei. Jāsaka ka laiks bija mainīgs, ik pa laikam uznāca lietus šaltis, kā arī pūta vējš. Tiesa saule arī iznāca no mākoņiem. Nolēmām sadalīt visus šūpus pa svara kategorijām, un katrs strādāt ar konkrētiem svariem, lai ātrāk varētu saprast, kas forelei patīk. Jāsaka ka zivs bija ļoti neaktīva. Pat vietējie sportisti ar grūtībām dabūja foreles uz šūpiem. Tie kam nervi neturēja ņēma talkā silikona mānekļus un sportoja uz nebēdu. Mēs cītīgi turpinājām strādāt ar šūpiem. Pēc vairākām stundām rezulāts nebija
Titulēts ukraiņu sportists Дмитрий Ильинский
iepriecinošs, bet no mums trijiem es noķēru vienīgās četras foreles, un jutu vēl vairākas copes. Un tas viss uz smagiem šūpiem, virs 3 gramu svarā. Kristiānam un Anatolijam tikai pāris copes. Būdami noguruši devāmies salīdzinoši ātri uz apmeršanās vietu, lai varētu gan aptūsties, gan gatavoties startam. Vakarā rūpīgi pārsienam auklas, kārtojam šūpus un starta komplektus. 
   Uz Ukrainu ņēmu līdzi trīs spiningus - Yamaga Blanks Blue Current BLC-68II, Rodio Craft 999.9 Meister 64UL un Maximus Midori MSESM-62SUL. Uz spolēm tinu virsū pīto auklu, Sunline Small Game PE HG 0.2 izmērā. Par pavadu materiālu izmantoju Sunline Tornado V Plus fluorokarbonu 4lb.  Nolēmu neiespringt uz plānākām auklām, par cik zivs var būt liela un nāksies veikt salīdzinoši ātru izvadīšanu. No šūpiem man bija skaidrs ka galvenokārt likme jāliek uz smagākiem. Starta komplektā izvēlējos gan 3gr Antem Dohna, gan manus mīļos Forest PAL 3.8 un 2.5 gramus smagos, MIU 2.8 un 3.5 gr. Protams rezervē liekot vēl čupu ar smagajiem šūpiem. Startā liku gan 3.8, gan 3, gan 2.5gr mānekļus, lai ātri varētu saprast zivs aktivitāti. Krāsu ziņā izvēlējos spilgots, spožos toņus. 
   Mači sākās salīdzinoši agri. No 6:30 sākas reģistrācija, pēc tam oficiāla atklāšana un pirmie dueļi sākas 7:40. Reģistrācija un izloze notiek ļoti ātri. Uz galda ir jau sagatavotas kartiņas ar dalībnieka
Latvieši Ukrainā :)
numuru, sektoriem un atzīmi kurā pusē dalībnieks sāk dueli - kreisā vai labā. Es sev izlozēju 26 kārtas numuru. Pēc tam nelielas uzkodas pirms mačiem, aprunāšanās ar citiem sportistiem, fotogrāfēšanas un nervozēšana. Jāsaka ka pirms šiem mačiem man nebija sevišķi liels uztraukums, jo galvenokārt braucu pēc pieredzes, saprast, kā šāda tipa mači notiek citās valstīs. 
   Pirmā tūre pret Ukraiņu sportistu Юрий Орлов. Pirmos metienus veicu ar PAL 2.5 grami rozā krāsā. Dīķis ir liels, tāpēc droši var veikt tālu metienu. Vējš ir tieši sejā, kas nedaudz traucē, bet neko darīt - šūpi arī ir smagi. Gremdēju šūpu un vidējā tempā tinu auklu. Nav copes. Izdaru atkārtotu metienu. Šoreiz jau negremdēju, un pirmā cope. Zivs galā, un veiksmīgi uztveramajā. 1:0. Nolemju mainīt uz Dohna 3gr. Metiens jūtu mazu kontaktu, pārmetu ir galā. Pusceļā gan nokratās zivs. Pēc mirkļa otrs sportists izvelk zivi uz spilgti zaļa šūpa. Turpinu ar Dohna. Metiens - ir zivs, atkal veiksmīgi noparkota. 2:1. Pēc mirkļa jau 2:2. Lieku rozā PAL. Atkal zivs - 3:2. Nākošais metiens viens kontakts. Pretiniekam zivs, bet aiziet. Atkal metiens, netālu no krasta zonas, zivs, ātri ievadu uztveramajā. 4:2. Pretinieks uzreiz atbild 4:3. Uz PAL klusums. Maināmies pusēm. Pretinieks maina šūpu un zivs galā - 4:4. Lieku Dohnu - otrajā metienā atbildu 5:4. Pēc brīža pretinieks izlīdzina 5:5. Turpinu ar Dohna, jo ir kontakti, bet zvis nesēžas virsū. Pēc brīža zivs un atkal aiziet. Nedaudz nervozēju, jo duelim tūlīt jābeidzas. Un jā tiesnesis saka ka pēdējā minūte. Man zivs, un atkal nokratās, un viss... Duelis beidzas neizšķirti 5:5 un katram pa 1.5 punktiem. Jāsaka ka spraiga cīņa, sen tāda nav bijusi. Abi bijām malači, abiem bija iespēja uzvarēt. Beigās izrādījās ka konkrētajā krastā šī laikam bija skatāmākā cīņa, jo aiz mūsu mugurām pulcējās krietns skatītaju skaits, ko procesa gaitā nemaz neievērojām! Paspiežam rokas un ejam tālāk.
   Otrais duelis, pāris sektorus uz kreiso pusi. Nolemju turpināt ar Dohna un PAL, mainu tikai MIU uz citas krāsas - spilgti zaļu. Pēc starta veicus metienus. Jāsaka ka nejūtu kontaktus. Mainu uz PAL, joprojām nav ne pieskāriena. Apkārt esošajos sektoros tiek vilktas zivis. Nesaprotu kas par vainu.
Mainu gan ietīšanas ātrumu, gan ietvičoju šūpiņu. Gremdēju šūpiņu, mainu darba horizontus, bet nekā. Pretiniekam zivs. Lieku lietā MIU, atkal nekas nenotiek. Ņemu Dohna un ir pirmā zivs. 1:1 izlīdzināts rezultāts. Turpinu ar Dohna, ietvičoju šūpu, bet nekā. Mainamies pusēm, un turpinu strādāt, mainīt krāsas uz nedaudz mierīgākām, matētām. Pirms pēdējās minūtes pretinieks izvelk zivi un viss - 2:1 zaudēju. Mans pirmais un pēdējais zaudējums šajā turnīrā.
   Trešais duelis dīķa sānos. Nu jau vējš ir nevis sejā bet no sāniem. Pretinieks - Александр Фролов. Beigās uzzinu ka šis sportists ir rudens sesijas trešās vietas ieguvējs. Dohna atstāju, bet abus pārējos šūpus mainu uz Rodio Craft Jekyll 3.4 gramus smagu, oranžu šūpu un River Old Satellite Super Vespa 3.2 grami sarkani-zeltainā krāsā. Pirmie metieni nekā. Cītīgi mainu dažādus horizontus, un tieku pie pirmajām copēm. Forele ļoti vārgi pieskaras šūpiem. Par to jau runāja sportisti piektdien. Šī vispār bija mana baža, un biju prātojis, ka varbūt būtu prātīgāk likt vienu komplektu ar neilonu. Vēlāk gan izrādījās ka arī neilons nepalīdzētu. Pēc brīža pretiniekam zivs. Bet aiziet. Man zivs izskrien no pašas laipas apakšas, nepaspēju picirst un uztvert. Pēc mirkļa, dabonu copi un ir, 1:0, Jekyll nostrādā. Turpinu presēt, oranži-rozā Dohna vietā lieku mazāku, zeltainu. Nav kontakti. Tāpat mainu Vespa uz spilgti dzltenu MIU. Pēc maiņas nejūtot ne copi, izlemju likt Lucky John 3.5 gramus smago EOS, kurš ir man jau iepriekš atnesis zivis. Cope, bet nekā, zivs nokratās. Un tūlīt jau beigu signāls, uzvara 1:0. 3 punkti mani, bet jāsaka ka neesmu sevišķi priecīgs, jo bija daudz izdevības uzlabot rezultātu.
   Pavirzos vēl pa pāris sektoriem. Mainu Lucky John uz lielo 3.8 PAL oranžu ar zeltu, Jekyll vietā rozīgo Dohna un MIU vietā 2.5gr dzeltenīgo PAL. Sākas duelis. Pirmie metieni un vairākas copes.
Skaidri atzīmēti sektori, un puses - labā un kreisā.
Izskatās ka oranžais PAL patīk. Bet nav pārliecība. Nolemju veikt tuvākus metienus. Pretinieks acīm redzot strādā ar vieglāku šūpu un met tuvā distancē. Izskatās ka cer ka forele izskries no laipas apakšas. Nav kontakti. Atceros par 3gr oranžu Dohna. Lieku virsū. Pie ietīšanas ik pa laikam ietvičoju šūpu, ir zivs. Izvelku un 1:0. Mainamies. Pretinieks maina uz spilgti zaļu šupu un ir zivs, bet nokratās. Varētu teikt ka paveicās. Vairāk man ne kontaktu, un apkārt arī nekas dižs nenotiek. Duelis beidzas un 3 punkti mani.
   Lielais pārtraukums. Es izeju ar 7.5 punktiem, kas nav slikti, bet daudziem ir tāds rezultāts. Kristiānam arī ir 7.5 punkti, Anatolijam mazāk - nu nesanāk sataustīt pavedienu. Iekožam, pārsienamies, izrunājam ko un kā darīt. Svaiga zivs tiek pielaista klāt, līdz ar ko nolemju vienam spiningam atstāt spilgtu Dohna, otram mazāku Dohna, tumšāku un trešam klasisko Masakuroto 2.2 grami, tā sauktajā semačkas krāsā.
   Pirmais iegājiens. Jāsaka ka vissāpīgākais. Starts bez kontaktiem. Blakus krastā zivs tiek vilkta, viss notiek. Mūsu sektorā klusums. Mainu šūpus, horizontus, ietīšanas ātrumus. Jāpiebilst, ka šajā vietā
dienu iepriekš, tieši trenējāmies. Pretiniekam zivs, bet nopurinās. Turpinu mainīt šūpus, lieku virsū smilšu krāsas PAL 2.5. Ir zivs, bet nokratās. Žēl. Puslaiks, mainamies vietām. Lieku lietā vieglu Dohna, GL krāsā, zeltainu. Ir zivs. Velku uzmanīgi, bez asām kustībām. Uztveramais jau rokā, zivs redzama, un viss... zivs aiziet, burtiski 15 cm no uztveramā. Ļoti sāpīgi. Nedaudz nošļuku. Bet neko turpinam un bez rezultātiem - 0:0 un katram pa 1 punktam.
   Savācos un nākošais duelis pret Виталий Мельник. Mainu šūpus uz diviem PAL 2.5 grami un atstāju Dohna. Pirmie metieni - bez pieskāriena. Sektors ir dīķa otrā malā, vējš no muguras. Jāsaka ka saule sāk stipri sildīt, paliek pat karsti. Pēc brīža uz PAL ar oranžām malām man zivs. 1:0. Nepaiet ne
pāris minūtes ka pretiniekam zivs - 1:1. Mainu uz smilškrāsas PAL, un pēc brīža atbilde 2:1. Pēc tam klusums. Mainamies vietām, un pretiniekam zivs 2:2. Neilgi pēc tam finišs. Rezultatīvs neizšķirts un katram pa 1.5 punktiem.
   Pavirzos vēl pāris sektorus uz sāniem. Nolemju šūpus nemainīt. Pātraukumā runāju ar sportistiem, un ienācās informācija ka konkrētais dīķa krasts, kurā šobrīd ir tieši sektors ir seklāks, un ka zivs mīl atrasties ļoti tuvā distancē. Atceroties šo, turu gatavībā vieglos šūpus 1.4 un 1.8 gramu amplitūdās. Turklāt man ir malējas sektors stūri, nav ļoti ērti veikt metienus, jo faktiski tālā distancē metiens var pārklāties ar otrā stūra sektorā esošā sprotista metienu. Godīgi sakot ne copes. Pilnīgi ne pieskāriena. Paspēju nomainīt jau ap 5-6 dažādiem šūpiem, bet nekā. Mainamies pusēm, un nekas nenotiek. Iekrīt man acīs spilgti dzeltens SV Koketka, ar melnu dibendaļu. Izdaru metienus un ir - zivs mana. 1:0. Tā arī beidzas duelis. Rezultāts galīgi nestabils un nekāds, bet tomēr 3 punkti mani.
   Pēdējais duelis. Jāska šis noteikti bija visnerezultatīvākais. Man bija tikai divas copes, pretiniekam četras. Mainīju dažādus šūpus. Beigās jau strādāju ar 1.2 gramiem, melnā krāsā. Bet nekā. Duelis beidzas 0:0 un katram pa 1 punktam. Galīgi nevarēju saprast zivi.
   Mačiem beidzoties, apmēram piemetu ka finālā noteikti neviens no mums nav ticis, bet ne viss ir tik
Ļoti draudzīga atmosfēra, bet tomēr sacensība ir jūtama :)
slikti. Kristiāns finišē ar 9 punktiem, 11 zivīm un ieņem 45 vietu. Anatlojiam gāja smagi, 5 punkti, 11 zivis un 60 vieta, man vislabāk - 14 punkti, 11 zivis un 12 vieta. Par šādu rezultātu esmu ļoti apmierināts! Esmu visaugstāk no ārzemju sprotistiem, un kopumā ja ņem vērā ka piedalījās 60 sportistu - rezultāts ir tiešām labs. Kā parasti izrādījās ka man līdz finālam pietrūka 2.5 punkti. Bet ko tur - nav ko domāt kā būtu ja būtu! Esmu ļoti apmierināts ar savu rezultātu. Fināli bija ļoti aizraujoši. Varēja redzēt cik ļoti sportisti ir uzvilkti. Katra kļūda bija redzama. Attiecīgi arī šūpi tika norauti, auklas pinās, un viss ļoti ātri mainijās. Ļoti interesanti! Ceru ka pie mums arī tiks ieviesta finālu sistēama. Pēc mačiem - pusdienu daļa, oficiālā ceramonija, apbalvošana, pateicības un intervijas.
   Personīgi man šie bija ļoti labi mači. Galvenokārt pieredzes ziņā. Ukraiņu dīķis stipri atšķiras no mūsu ūdeņiem, ir daudz jaunas informācijas uzzināts. Šī bija vērtīga pieredze, un protams, ceru ka tas palīdzēs arī man Latvijas ūdeņos. Liels paldies par uzaicinājumu, paldies Дмитрий Ильинский, par vadāšanu, palīdzību uz vietas. Paldies Vladimir Sviridenko un Taras Rychka par lielisku svētku organizēšanu. Paldies eBoat par atbalstīšanu. Paldies visiem kas palika mājās Lieldienu laikā un mūs atbalstīja. Mājās atgriezāmies noguruši, bet gandarīti, un protams, domās jau gatavojāmies pirmajam Latvijas Čempionātam dīķos. Kad rakstu šo postu, čempionāts ir aizvadīts, attiecīgi atskaite arī drīzumā taps.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru